ورود و خروج کالا از گمرک الکترونیکی می شود

با آغازشدن مقدمات هوشمندسازی در ورود و خروج گمرکات ایران، پس از اجرای این طرح ورود و خروج کالا و وسایل نقلیه دیگر نیز به صورت الکترونیک انجام خواهد شد.
به گزارش ایسنا، این پروژه بخش دیگری از برنامه گمرک الکترونیک است و با اجرایی شدن آن اجازه ورود و خروج بار از گمرکات به روش الکترونیکی انجام می‌شود.
با اجرایی شدن این پروژه، پس از آنکه تشریفات گمرکی کالا در سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی انجام شد، با اتمام تشریفات ترخیص کالا، اطلاعات وارد شده در سامانه جامع گمرکی به راه‌بندهای هوشمند در خروج گمرکات منتقل می‌شود.
در ادامه این فرآیند، فقط پس از تایید سامانه از طریق سیستم پلاک خوان الکترونیکی اجازه خروج کامیون داده می‌شود و با این کار عملا راه‌بندهای هوشمند دستور را از پلاک‌خوان‌ها می‌گیرند.
از سوی دیگر با توجه به اینکه پلاک و مشخصات کامیون‌ها برای بارگیری در سامانه جامع گمرکی ثبت می‌شود، با نصب و راه‌اندازی سیستم راه‌بند و پلاک خوان، تمامی اطلاعات بار با کامیون بارگیری شده به صورت خودکار تطبیق و کاملا هوشمند اجازه خروج به کامیون‌های بارگیری شده داده می‌شود و با این روش از ورود و خروج کانتینرها و کالاهای غیرمجاز به صورت خودکار جلوگیری می‌شود.
همچنین اطلاعات ورود و خروج کامیون‌ها و در خروج به صورت آنلاین به مرکز، منتقل و رصد عملیات گمرکی آسان‌تر شده و نظارت دفاتر ستادی بر عملکرد گمرکات اجرایی راحت‌تر صورت می‌گیرد.
در حال حاضر مقدمات نصب و راه‌اندازی 36 دستگاه سیستم راه‌بند و 85 دستگاه پلاک‌خوان فراهم شده و قرار است در مرحله نخست گمرک بندر شهید رجایی، بندر شهید باهنر، بندر بوشهر، بندر لنگه، فرودگاه امام خمینی (ره)، سلفچگان، اینچه برون و غرب تهران به سیستم هوشمند در خروج مجهز شوند.
به گزارش ایسنا، سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی در راستای الکترونیکی کردن گمرک ایران از سال 1392 راه‌اندازی شده است و با اجرای این سامانه تشریفات واردات، صادرات، ترانزیت، پرداخت و پروانه‌های گمرکی، الکترونیکی شده و ارتباط گمرک با 22 سازمان همجوار به صورت الکترونیکی انجام می‌شود. همچنین تشکیل بزرگ‌ترین بانک اطلاعات تجارت خارجی و افزایش درآمدهای گمرکی از 7000 به 14 هزار میلیارد تومان، دیگر دستاورد مهم سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی بوده است.
پروژه مذکور به طور کامل به دست دانش‌پژوهان پژوهشکده سامانه‌های هوشمند دانشگاه تهران طراحی و اجرایی می‌شود.

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :