در آئین افتتاح اولین نمایشگاه بین المللی صادرات به پاکستان در چابهار مطرح شد:

دعوت حجت الله عبدالملکی از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی برای سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران

مشاور رئیس جمهور و دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در آئین افتتاح اولین نمایشگاه بین‌المللی صادرات به پاکستان در منطقه آزاد چابهار با بیان اینکه منطقه آزاد چابهار و مکران یکی از قدیمی ترین نقاط تجاری دنیا است گفت: امروز ایران در تجارت بین‌الملل رتبه خوبی در دنیا دارد.
به گزارش پایگاه خبری سرزمین پویا نیوز به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل سازمان منطقه آزاد چابهار به نقل از دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، حجت‌الله عبدالملکی با بیان اینکه این نمایشگاه یک رویداد مهم برای معرفی توانمندی های جمهوری اسلامی ایران به فعالان اقتصادی و تجار پاکستانی است افزود: تجارت جمهوری اسلامی ایران با پاکستان 2.3 میلیارد یورو در سال بوده که عدد بسیار پایینی است در حالیکه پاکستان سالانه 70 میلیارد یور کالا و خدمات مختلف را وارد می کند لذا امکان افزایش صادرات ایران به پاکستان به چند برابر فراهم است.

عبدالملکی با بیان اینکه قیمت تمام شده کالاهای ایرانی به نسبت کالاهای مشابه خارجی بسیار پایین‌تر است اضافه کرد: عدم معرفی این کالاها به تجار و بازرگانان پاکستانی علت پایین بودن صادرات ایران به پاکستان است.

وی گفت: در سال 2022 میزان تجارت بین‌الملل در دنیا 25 تریلیون دلار بوده که در مقایسه با تولید ناخالص جهانی که 100 تریلیون دلار است تقریبا تولید دنیا را تجارت بین‌الملل به خود اختصاص داده است.

مشاور رئیس جمهور ادامه داد: این درحالی است که در سال 2022 در ایران مجموع تجارت به جی دی پی 38 درصد بوده که از مقیاس جهانی بالاتر است.

عبدالملکی با بیان اینکه اقتصاد ایران از میانگین اقتصادی جهانی جلوتر است گفت: این یکی از نشانه‌های این است که علیرغم تحریم های اقتصادی ده سال آمریکا، ایران در تجارت جهان نقش ویژه ایفا می‌کند.

وی تاکید کرد: حدود 18 میلیارد یورو مجموع صادرات سالانه مناطق آزاد ایران بوده است و بیش از 80 درصد ترانزیت جمهوری اسلامی ایران از طریق مناطق آزاد انجام شده است بر همین جهت همیشه عنوان کردیم مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ایران بهشت سرمایه‌گذاری هستند.

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ويژه اقتصادی ادامه داد: یک هزار بسته سرمایه‌گذاری به ارزش 20 میلیارد یورو که این بسته‌های سرمایه‌گذاری شامل 3 بخش هستند،‌ بخش اول مطالعات امکان سنجی اقتصادی هرکدام از این پروژه‌ها است بخش دوم زمین و زیرساخت‌های مورد نیاز برای هرکدام از این هزار بسته ارائه شده و بخش سوم مجوز سرمایه‌گذاری هرکدام از این پروژه‌ها صادر شده است.

عبدالملکی با بیان اینکه از ابتدای سال جاری تا کنون بیش از 720 هزار میلیارد تومان معادل 16 میلیارد دلار تقاضا برای سرمایه‌گذاری در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی ثبت شده است اظهار داشت: ‍15 درصد این تقاضاها خارجی و 85 درصد توسط سرمایه‌گذاران ایرانی است و در حال تبدیل به قرارداد هستند و تعداد زیادی نیز کار ساخت و ساز را شروع کرده‌اند و این تقاضا برای سرمایه‌گذاری 6 برابر نسبت به سال گذشته است.

وی در پایان خاطرنشان ساخت: از همه سرمایه‌گذاران ایرانی و خارجی دعوت می‌کنیم با مشاهده این بسته‌ها نسبت به سرمایه‌گذاری در این مناطق اقدام کنند.

اولین نمایشگاه بین‌المللی صادرات به پاکستان از 26 تا 29 دی ماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی منطقه آزاد چابهار برپاست.

1402/10/27

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :

<