رئیس سازمان نهضت سوادآموزی:وجود ۷ میلیون و ۴۰۰ هزار بی‌سواد مطلق در گروه سنی ۶ سال به بالا

۲.۵ میلیون نوسواد و ۱ میلیون تبعه بی‌سواد و کم‌سواد داریم
رئیس سازمان نهضت سوادآموزی گفت: هم اکنون یک میلیون و ۷۰۷ هزار بی‌سواد مطلق در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ ساله و حدود ۷ میلیون و ۴۰۰ هزار بی‌سواد مطلق در گروه سنی ۶ سال به بالا و دو و نیم میلیون نفر نوسواد داریم.
علیرضا عبدی در ادامه اظهار کرد: در مورد وضعیت بی‌سوادی مطلق هم اکنون می‌توان گفت: تقریبا در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ ساله یک میلیون و ۷۰۷ هزار نفر بی‌سواد مطلق و حدود تقریبی دو و نیم میلیون نفر نیز نوسواد داریم. نوسوادان کسانی هستند که تا کلاس دوم یا سوم ابتدایی درس خوانده‌اند، ولی نتوانسته‌اند خودشان را به کلاس ششم ابتدایی برسانند.
وی در ادامه بیان کرد: جمع این آمارها می‌گویند ما تقریبا چهار میلیون بی‌سواد و کم سواد در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال در کشور داریم. البته نهضت سوادآموزی در حوزه اتباع نیز تکالیفی دارد؛ ما در این خصوص هم تکلیف ملی و هم تکلیف بین‌المللی داریم. برآورد می‌شود هم اکنون یک میلیون تبعه بی‌سواد و کم سواد در کشور داشته باشیم که این افراد نیز از کلاس‌های نهضت سوادآموزی استفاده می‌کنند.
به گزارش پایگاه خبری سرزمین پویانیوز و به نقل از ایلنا، رئیس سازمان نهضت سوادآموزی گفت: در مورد گروه سنی ۶ سال به بالاتر، هم اکنون حدود ۷ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر بی‌سواد مطلق داریم. البته این افراد از ۶ سال به بالاتر هستند یعنی سقف سنی ندارند و سن آن‌ها از ۴۹ سال هم ممکن است بیشتر باشد و عدد ۹ و نیم درصد را به ما نشان می‌دهد. نرمال جهانی سواد در این گروه سنی ۸۷ درصد است و ما به ۹۹ درصد رسیده‌ایم.

1402/10/3

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :