رکورد قیمت نفت ایران شکسته شد

برای نخستین بار از ابتدای سال ۲۰۱۶ قیمت هر بشکه نفت خام صادراتی ایران با ثبت جهش قیمتی بیش از چهار دلار از مرز ۵۰ دلار عبور کرد تا یک رکورد جدید قیمتی به ثبت برسد.
به گزارش مهر، در آستانه عملیاتی شدن توافق اوپک و غیر اوپکی‌ها برای کاهش نزدیک به دو میلیون بشکه‌ای تولید نفت، قیمت طلای سیاه در معاملات منتهی به نهم دسامبر با افزایشی خیره کننده در بازار روبرو شد.
بر این اساس قیمت تمامی شاخص‌های معتبر نفت خام جهان همچون برنت دریای شمال، وست تگزاس آمریکا، سبد نفتی اوپک، شاخص نفت عمان و دوبی همگی از محدوده بشکه‌ای ۵۰ دلار عبور کردند.
قیمت سبد نفتی اوپک با ثبت افزایشی حدود چهار دلار و ۲۵ سنت در محدوده ۵۰ دلار و ۶۹ سنت، قیمت نفت خام شیرین آمریکا (وست تگزاس) با ثبت افزایشی دو دلار و هفت سنتی در محدوده ۵۰ دلار و ۹۷ سنت و قیمت هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال با ثبت افزایشی سه دلاری در محدوده ۵۲ دلار و ۴۴ سنت در بازار معامله شده است.
علاوه بر این در ادامه جهش بهای طلای سیاه در بازار، در معاملات منتهی به ۹ دسامبر ۲۰۱۶ میلادی قیمت هر بشکه نفت شاخص دوبی با ثبت چهار دلار و ۵۲ سنت در محدوده ۵۱ دلار و ۱۱ سنت و قیمت شاخص نفت عمان با ثبت چهار دلار و ۵۹ سنت در محدوده ۵۱ دلار و ۷۹ سنت در بازار داد و ستد شده است.
همزمان با جهش بی سابقه قیمت نفت خام در بازار، بهای هر بشکه نفت خام سبک و سنگین صادراتی ایران هم در معاملات منتهی به نهم دسامبر افزایشی بیش از چهار دلاری داشته است.
بر این اساس قیمت هر بشکه نفت خام سبک صادراتی ایران با ثبت افزایشی چهار دلار و ۲۲ سنت در محدوده ۵۰ دلار و ۸۵ سنت به مشتریان عرضه شده که افزایش قیمت نفت ایران به بشکه‌ای بیش از ۵۰ دلار برای نخستین بار بوده که در معاملات سال ۲۰۱۶ میلادی به ثبت رسیده است.
علاوه بر این، مدیریت امور اوپک و ارتباط با مجامع انرژی ایران اعلام کرده است: قیمت هر بشکه نفت خام سنگین صادراتی ایران هم با ثبت افزایشی حدود چهار دلار و ۳۱ سنتی برای نخستین بار از ابتدای سال ۲۰۱۶ میلادی تاکنون در محدوده ۴۹ دلار و ۶۸ سنت تحویل مشتریان آسیایی و اروپایی شده است.
از سوی دیگر از ابتدای سال ۲۰۱۶ میلادی تاکنون متوسط قیمت فروش هر بشکه نفت خام سبک صادراتی ایران حدود ۴۰ دلار و ۳۵ سنت و متوسط قیمت هر بشکه نفت خام سنگین صادراتی کشور حدود ۳۸ دلار و ۴۰ سنت بوده که کماکان شکاف قیمتی حدود ۱۰ دلار نسبت به متوسط قیمت نفت ایران در سال ۲۰۱۵ میلادی دارد.

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :