این قاتل خانگی را دست کم نگیرید!

دبیر کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی داروهای سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت تاکید کرد: در مورد تداخلات دارویی با درجه اهمیت بالا، اگر درمان سریع و فوری صورت نگیرد، خطر مرگ وجود دارد.
به گزارش  فرهنگ نیوز، فاطمه سلیمانی  در مورد تداخلات دارویی و آیا اینکه این تداخلات می تواند اثر مرگ آور داشته باشد گفت: بسته به نوع دارو، زمان مصرف دارو و شرایط بیمار، تداخلات دارویی تظاهرات متفاوتی دارد.
وی با اشاره به اینکه بطور کلی تداخلات دارویی به سه دسته مختلف  تقسیم می شود افزود: هر کدام از این دسته بندی ها باز هم زیر گروه هایی دارد، ولی عملاً تداخلات دارویی به لحاظ اهمیت و شدت بروز به گروه های کم اهمیت، دارای اهمیت متوسط و اهمیت بالا طبقه بندی می شوند.
دبیر کمیته کشوری تجویز و مصرف منطقی دارو درباره علت این طبقه بندی تصریح کرد: ضرورت دارد در مورد برخی از این گروه ها، داروها و تداخلات دارویی ،خیلی سریع عمل شود و در مورد آنها اقدام مناسب درمانی صورت گیرد .
وی در مورد تداخلاتی که درجه اهمیت بالا دارند گفت: در این نوع تداخلات دارویی به دلیل اینکه زمان بروز اثر آنها سریع و فوری است، اگر  بیمار شرایط خاصی مثل مشکلات کبدی یا کلیوی داشته باشد، یا سن بیمار بالای ۶۵ سال و یا کودک باشد، ممکن است به عوارض جبران ناپذیری منجر شود. اگر درمان سریع و فوری صورت نگیرد، ممکن است حتی جان بیمار نیز از دست برود.
سلیمانی با بیان اینکه میزان بروز تداخلات دارویی از این دست که تهدید کننده حیات هستند کم است خاطر نشان کرد: لازم است برای جلوگیری از تداخلات دارویی، دقت لازم را در مورد تجویز داروها داشت تا این تداخل و همزمانی ایجاد نشود.
همچنین وی در مورد برخی شایعات که مصرف برخی از داروها از جمله مصرف مفنامیک اسید و قرص ال دی باعث مرگ خواهد شد و یا اینکه مصرف شربت دیفن هیدرامین با شیر بسیار خطرناک است گفت: بطور کلی در مورد مصرف یکسری از داروها با محدودیت مصرف با شیر و لبنیات همراه است و منجر به کاهش اثر دارو خواهد شد، اما اینکه شخص را به کما ببرد بسیار بعید است. همچنین مصرف بسیاری از داروها با داروهای ضد بارداری اثر دارو را کاهش خواهد داد، اما هیچ کدام از این تداخلات نمی تواند به مرگ قطعی منجر شود.

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :