گره‌گشایی روابط بین‌المللی بانکی با توسعه بانکداری الکترونیک

مدیر گروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی با بیان اینکه در زمینه برقراری ارتباط با بانک‌های خارجی مشکلات و ضعف‌هایی در نظام بانکی وجود دارد که فن آوری اطلاعات این مشکلات را کاهش داده است.
به گزارش ایسنا، کامران ندری، افزود: هر چند در بسیاری از حوزه ها از فن آوری اطلاعات و ارتباطات استفاده شده، اما هم اکنون در مرحله‌ای هستیم که نیاز به این فن آوری در بانکداری الکترونیک به خوبی احساس می شود.
وی درباره ضعف قانون و قوانین لازم در حوزه بانکداری الکترونیک، افزود: با وجودی که محورهای ششمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام های پرداخت به نحو مناسبی طرح شده، اما به دلیل ضعف فنی نظام بانکی، در بسیاری از این محورها حرف زیادی برای گفتن نداریم.وی با بیان اینکه، در حوزه پرداخت برخی قوانین تعریف شده تا اگر مشکلی ایجاد شد، بتوانیم مرجعی برای مراجعه به آن داشته باشیم، اظهار کرد: به عنوان نمونه برای خدمت بانکی مثل چک، قانون وجود دارد تا در صورت بروز مشکل به آن مراجعه شود، اما در حوزه بانکداری الکترونیک با ضعف این قوانین مواجه هستیم. البته برخی قوانین از سوی بانک‌ها در این باره تعیین شده که در اکثر موارد یک طرفه است و در صورت بروز مشکل، منافع مشتری با مشکل مواجه خواهد شد.ندری با اشاره به اینکه فعالیت های خوبی در حوزه فن آوری اطلاعات انجام شده، گفت: البته از فن آوری اطلاعات و ارتباطات در بخش‌هایی به خوبی بهره‌گیری شده که باید همین روند را در بانکداری الکترونیک هم داشته باشیم.مدیر گروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی ادامه داد: به لحاظ فنی توانسته‌ایم از این تکنولوژی در سطح قابل قبولی استفاده کنیم و خوشبختانه هم اکنون به نقطه‌ای رسیده‌ایم که تمام پرداخت‌های نظام بانکی به صورت الکترونیکی انجام می‌شود، البته تاکنون با مشکل جدی در نظام های پرداخت مواجه نشده‌ایم.
وی تصریح کرد: در واقعیت علی رغم توسعه و پیشرفتی که در نظام بانکی و خدمات آن صورت گرفته است، در حوزه زیرساخت های بانکی و استاندارد سازی فرآیندهای بانکی از نظر حقوقی و نظارتی، اقدام قابل توجهی در سیستم بانکی و نظام های اجرایی انجام نشده است.مدیر گروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی ادامه داد: از فنآوری ارتباطات و اطلاعات می توانیم به شکل موثرتری در بانکداری الکترونیک استفاده کنیم.
وی در پایان تاکید کرد: ما باید در این همایش سعی داشته باشیم تا زمینه های استفاده از فن آوری اطلاعات در خدمات بانکی را افزایش دهیم.
یادآور می شود، ششمین همایش بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت، ۱۳ و ۱۴ دی ماه ۹۵ توسط پژوهشکده پولی و بانکی در مرکز همایش های بین المللی برج میلاد تهران برگزار می شود.

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :