کشف فضاهای معماری ظروف سفالی و شیشه‌ای از شهر قدیم آمل

کاوش در شهر قدیم آمل منجر به شناسایی فضاهای معماری و یافته‌های متعددی از جمله سفال لعابدار و بدون لعاب و شیشه شد.
به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، ابراهیم امیرکلایی، سرپرست هیات کاوش در شهر قدیم آمل، گفت: با توجه به اینکه وضعیت مطالعات شهر قدیم آمل چه در قبل و بعد از اسلام و خصوصا قرون میانی و متاخر اسلامی بیشتر مبتنی بر منابع مکتوب بوده است، رایزنی‌های مبنی بر کاوش‌های اصولی سیستماتیک و روشمند در این بخش از شهر ‌(که در تملک شهرداری است و باهمکاری شورای اسلامی شهر و سازمان بهسازی و نوسازی) صورت گرفت و کار کاوش شهر قدیم (پارک مشاهیر) انجام شد. او گفت: این کاوش‌ می‌تواند شروع مطالعات مدون و منسجم در بافت قدیم  شهر آمل باشد و در ادامه، دیگر بخش‌ها و مناطقی که قابلیت گمانه‌زنی دارد بررسی و حفظ شود. به گفته این باستان‌شناس، کاوش پارک مشاهیر با ایجاد دوگمانه در قسمت شمالی و شمال غربی و یک گمانه در بخش مرکزی این محوطه شروع شده است.
امیرکلایی گفت: یک گمانه در قسمت شمال غربی بر روی دهنه یکی از چاه‌های آجری که هنگام تسطیح زمین مشخص شده بود، ایجاد شد تا بتوانیم خوانش بهتری از فضاهای معماری بدست آمده داشته باشیم. وی با اشاره به اینکه این گمانه دارای ۱۶ کانتکست است که عمدتا شامل فضاهای معماری هستند، گفت: یافته‌های متعددی از جمله سفال لعابدار و بدون لعاب و شیشه نیز در این عمل بدست آمد.
این باستان‌شناس افزود: به طور کلی فضاهای معماری این گمانه به دوره‌های جدا از هم تعلق دارد، چاه آجری گویا متعلق به دوران متاخر و قاجار است و در قسمت جنوب شرقی آن فضای معماری مربع شکل با یک طاق بدست آمده است که با توجه به داده‌های سفالی بدست آمده، فضای جدا از این چاه و همچنین تیپ‌بندی آجرهای آن احتمالا به قرون ۹ و ۱۰ تعلق دارد.  امیرکلایی به یافته‌های مهم دیگر این گمانه ازجمله سفالینه‌ها اشاره کرد و گفت: شاخص‌ترین سفالینه بدست آمده خصوصا از نوع نقش کنده و لعاب پاشیده، سده‌های چهارم و پنجم هجری قمری، سفال سبک آمل و سفال با لعاب یکرنگ متعلق به سده های پنجم و هفتم هجری قمری ودوره سلجوقی است.
او افزود: همچنین سفال‌هایی از دوره ایلخانی با تکنیک قلم مشکی زیر لعاب لاجوردی و حتی سفال‌های شبیه سلادن و پی‌سوزهای مربوط به دوره صفویه  نیز کشف شد. امیرکلایی در ادامه با بیان اینکه «آثار شیشه‌ای مکشوفه از این کاوش محدود و از نظر نوع ساخت دمیده در قالب و هوای آزاد بوده است» گفت: هدف از ایجاد گمانه آزمایشی در قسمت شمالی محوطه همچون گمانه قبلی مشخص شدن فضای چاه آجری و علت ایجاد این چاه‌ها در فاصله کم نسبت به یکدیگر و کاربرد آن‌ها است. او اضافه کرد: در مجموع ۱۶ کانتکستِ شناسایی شده از کاوش در این گمانه، همچون گمانه قبل بیشتر متعلق به فضاهای معماری بودند، بیشتر فضاهای معماری به دست آمده از این گمانه مضطرب است و همچنین با کاوش برروی چاه آجری در قسمت مرکزی گمانه مشخص شد که تیم کاوشی که به منظور گمانه‌زنی اضطرای به مطالعه و بررسی برروی این قسمت از محوطه پرداخته موجب تخریب دیواره چاه و همچنین مضطرب کردن لایه‌های اطراف آن شده و کار کاوش این فصل را دچار مشکل کرده است.

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :