چهره نا زیبای شهری از چیپس و پفک تا پروفسورها

افشین لاریجانی

زیباسازی و آراستگی شهری همواره از دغدغه های مدیریت شهری محسوب می شود نگاهی گذرا به وضعیت شهر آمل و اقدامات چند سال اخیر نشان از عزم جدی برای بهبود فضای شهری دارد، اما برای رسیدن به این مهم چه مقدار موفقیت حاصل شده است ، موضوعی است که باید به آن بپردازیم .
آشفتگی شدید تبلیغات محیطی با تابلوهای مختلف کل شهر را به خصوص خیابان ها و بلوارهای پرتردد تسخیر کرده است ، در مهمترین و شلوغ ترین موقعیت جغرافیایی شهر در میدان 17 شهریور، سردرگمی و چهره نازیبایی به چشم می خورد ، تابلوهای مختلفی در ابعاد بزرگ و کوچک و همه گونه تبلیغات از چیپس و پفک تا پروفسورها مشاهده می شود و ظاهراتب و تاب آن نیز قرار نیست فروکش کند.
در کنار آن وضعیت بسیار آشفته پیاده رو ها که به تسخیر دست فروشان درآمده است و شهرداری در کنترل و جمع آوری آن عاجز مانده است و ظاهرا پیاده رو سازی ها و سنگ فروش ها و هموار کردن راه ها و نورپردازی ها از سوی شهرداری که  باعث گسترش این بساط های دوره گردی شده است،  از معضلات شهر محسوب می شود ، این در حالی است که تمامی دستگاه های مسئول به آثار مخرب این دست فروشان معترض هستند اما هیچ اقدام عملی صورت نمی گیرد، که ظاهرا ایجاد اشتغال اینگونه باعث سکوت مسئولین شده است.
اما مهمتر دکه های سیار با وانت ها هستند که اگر از هم اکنون جلوی آن گرفته نشود کل خیابان ها را تسخیر می کنند و عامل اصلی ترافیک های سنگین شهر آمل نیز این عوامل هستند.
جدای از سد معبرهای مغازه ها که عملا پیاده رو ها را به وسعت مغازه های خود اضافه کرده اند ، تابلوهای نامناسب و استفاده از نام هایی که با نوع فعالیت مغازه ها سنخیت ندارد ، تابلوهای موقت راه بند و پیاده رو بند و بلوار بند نیز به وفور به چشم می خورد و مهد این گونه آلودگی ها بصری بلوار کلاکسر است که از خارج از حوزه شهری بودن خود سوء استفاده می کند و خود مختاری برای خود به وجود آورده است که جا دارد تا بیشتر از این بر بافت آن منطقه از بین نرفته،  اقدام موثری صورت پذیرد .
ورودی ها و خروجی ها ی شهر هم که برکسی پوشیده نیست ، اخیرا شهرداری اقدامات خوبی را اجرا کرده و ایجاد میدان علویان و نورپردازی بلوارها به زیباسازی ورودی شهر یاری رسانده است اما کافی نیست ذکر نکات فوق و رفع آن می تواند در تجلی و تاثیر فعالیت های بسیار مثبت شهرداری در احداث پارک ها و پیاده رو سازی ها و مبلمان شهری و نورپردازی و تعریض ها تاثیر بسزایی بگذارد.
که جا دارد شهرداری و شورای محترم اسلامی شهر آمل و مسئولین مرتبط با توجه به زیرساخت های موجود و تلاش های صورت گرفته به این مهم توجه ویژه ای داشته باشند.

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :