چهارمین گردهمایی و نمایشگاه دامپزشکی دام کوچک برگزار شد

چهارمین گردهمایی و نمایشگاه صنایع و خدمات دامپزشکی دام کوچک و حیوانات اهلی همزمان با روز ملی دامپزشکی 14 مهر در هتل استقلال تهران با حضور رسمی مقامات کشوری برگزار شد.
این گردهمایی و نمایشگاه که با حمایت و همکاری وزارت جهاد کشاورزی، سازمان دامپزشکی کشور، جامعه دامپزشکان ایران و نظارت نیروی انتظامی در بزرگداشت روز ملی دامپزشکی برگزار شد و  به معرفی محصولات، خدمات، تجهیزات و دستاوردهای حوزه دامپزشکی حیوانات و دام کوچک پرداخت که در دهه گذشته روند رو به رشدی را در زمینه تولید و اشتغال نسل جوان فراهم کرده است.
جباری مدیرعامل بنیان تنوع زیستی هامون با اشاره به حضور مدیران و دست اندرکاران دامپزشکی و امور دامی بخش دولتی و خصوصی در این نمایشگاه اظهار کرد که باید فرصت را برای حضور فراگیر مسئولان و فعالان این عرصه از جمله وزارت جهاد کشاورزی، نمایندگان محترم مجلس در کمیسیون های کشاورزی و فراکسیون محیط زیست در این گردهمایی مغتنم شمرد؛ چرا که صنعت دام کوچک هنوز مرحله کودکی و نوجوانی خود را سپری می کند و در سیر تکاملی خود نیازمند هماهنگی و حمایت فراگیر نهادهای مختلف نظام است.
این فعال حوزه جانوری و محیط زیست تصریح کرد: نیاز امروز جامعه، بازار اشتغال دامپزشکی و چشم انداز بهداشت شهری ایجاب می کند که عرصه دام کوچک بیش از پیش توسط نهادهای مسئول و متولیان دامپزشکی، قانون گذاری و نهادهای فرهنگی مورد توجه قرار گیرد؛ چرا که روز به روز بر آمار فارغ التحصیلان بیکار رشته دامپزشکی اضافه و بر تقاضای خدمات بهداشت و درمان حیوانات کوچک نیز اضافه می شود. لذا این نقصان بایستی با ابزارهای دولتی و غیردولتی با شکل گیری زمینه های کارآفرینی و تولید در بلندمدت رفع شود.
وی همچنین با یادآوری تعداد اندک شرکت ها و مراکز حقوقی فعال در صنعت و خدمات دامپزشکی حیوانات کوچک و خانگی در سال های 86 و 87 که تعدادشان به انگشتان یک دست هم نمی رسید گفت: طی کمتر از یک دهه با افزایش آمار دام کوچک و توجه جامعه به حوزه بهداشت و درمان حیوانات اهلی، این رشته نیز با رشدی حدودا 10 برابری تا امروز در محور مرکزی خود مواجه شده و به رغم بسیاری نابسامانی ها در این مسیر، همچنان شاهد شکل گیری مراکز تولید، تجهیز و خدمات مربوطه در کشور هستیم.
رییس ستاد برگزاری چهارمین گردهمایی و نمایشگاه دام کوچک با قدردانی از همکاری های نهادها و ارگان های نظارتی و اجرایی و با اشاره به حضور چشمگیر انجمن ها و مراکز حمایتی از حیوانات بی سرپناه در این برنامه متذکر شد که مسئله فرهنگی، مهم ترین معضل عرصه دام کوچک در یک دهه اخیر محسوب شده و ما داوطلب و آماده ایم به نمایندگی از این جریان برای تقویت حوزه فرهنگ دامپزشکی و مدیریت عرصه دام کوچک در کشور به عنوان یک تشکل یا موسسه زیست محیطی و جانوری برای همکاری با تمام دستگاه ها و رفع مشکلات موجود پیش قدم باشیم.

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :