چرا جواهرات ایرانی در بازار جهانی مشتری ندارد؟

دنیا «فیروزه» را به نام «آریزونا» می‌شناسد و آن طور که رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در تایلند می‌گوید اصلاً نمی‌دانند که بهترین فیروزه جهان متعلق به نیشابور است و حداقل 5هزار سال قدمت دارد. شهر مشهد در سال جاری به عنوان شهر جهانی سنگ‌های قیمتی ثبت شد اما تا رسیدن به جایگاه واقعی راه بسیار زیادی در پیش دارد!
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، دنیا «فیروزه» را به نام «آریزونا» می‌شناسد و آن طور که رایزن بازرگانی جمهوری اسلامی ایران در تایلند می‌گوید اصلاً نمی‌دانند که بهترین فیروزه جهان متعلق به نیشابور است و حداقل 5هزار سال قدمت دارد. شهر مشهد در سال جاری به عنوان شهر جهانی سنگ‌های قیمتی ثبت شد اما تا رسیدن به جایگاه واقعی راه بسیار زیادی  در پیش دارد!

تایلند یک معدن ندارد
اما بازار جهانی در دستش است
محمدعلی پاک سرشت می‌گوید ایران با این همه معدن مختلف هیچ حرفی برای زدن در بازار جهانی ندارد اما تایلند حتی یک معدن طلا ندارد اما یکی از بزرگترین صادرکنندگان جواهرات دنیاست.مسأله به همین جا ختم نمی‌شود به گفته او 80 درصد جواهر قاچاقی که وارد ایران می‌شود هم از سمت «تایلند» می‌آید!
پاک سرشت نقش مافیا را در ورود طلا و جواهرات قاچاق بسیار مؤثر می‌داند و می‌گوید: «85 درصد از درآمد ورود جواهر و طلای قاچاق به کشور به جیب مافیا می‌رود.» به اعتقاد او تا زمانی که دولت بر مافیا غلبه نکند همچنان ایران خارج از بازارهای جهانی طلا و جواهرات است.
پاک سرشت در پاسخ به این سؤال که آیا بخش خصوصی نمی‌تواند وارد بازار تولید و عرضه جواهر شود هم می‌گوید: «بخث خصوصی سهم خودش را از قاچاق در سطح کلان برمی دارد در سطح کوچک هم که به بازار‌های بزرگ دسترسی ندارند.»

اولین مانع
بسیاری از تولیدکنندگان صنایع دستی حوزه طلا و جواهر و زیورآلات عدم صدور سنگ‌های قیمتی به صورت خام را یکی از موانع خود برای ورود به بازارهای جهان می‌دانند.
پاک سرشت هم این مسأله را تأیید می‌کند ومی گوید: «وزارت صنعت و معدن اجازه نمی‌دهد که فیروزه به صورت سنگ‌های راف (خام) از کشور خارج شود. البته این مسأله فقط به فیروزه محدود نمی‌شود بلکه شامل همه سنگ‌های قیمتی از طلا، نقره تا فیروزه و… می‌شود.»
به گفته او«این راف ها(خام) باید در داخل کشور تراش بخورد به محصول تبدیل شود و از کشور خارج شود.»
اما مانع دیگری هم اجازه نمی دهد که طلا وجواهرات ایران در بازارهای جهانی بدرخشد. به گفته او کشورهای اروپایی و آسیایی طرح‌های ایرانی‌ها را دوست ندارند. پاک سرشت می‌گوید: «40-50 نفر را از تایلند آوردیم اما فقط یک نفر از طرح‌های دست ساخته‌های ایران خرید.» او علت استقبال تایلندی‌ها را ناهمخوانی طرح‌های ایرانی با روح و روان تایلندی می‌داند. راه حلش را هم می گوید: «ما به دولت گفتیم حالا که اجازه نمی‌دهید راف‌های قیمتی از کشور خارج شود، 10-15 تا از هنرمندان تایلندی را به ایران بیاورید تا در حوزه جواهر آموزش بدهند. ما درایران هنرمندان مستعد جوان زیادی داریم اما طرح‌های آنان خریداران خارجی را راضی نمی‌کند.»
یکی از فعالان حوزه طلا در شیراز هم می‌گوید: «الان ترک‌ها و ایتالیایی‌ها هنرمندان شیرازی را در حوزه طلا آموزش می‌دهند.» ترکیه قطب طلا وجواهر منطقه است و هرسال در قالب نمایشگاه‌هایی تور طلا و جواهر برگزار می‌کند و بسیاری از گردشگران را به این بهانه به «استانبول» می‌کشاند.
تایلند هم توانسته است اعتماد سرمایه‌گذاران خارجی را به دست بیاورد. به گفته بسیاری آنچه در تایلند اتفاق می‌افتد در واقع تولیداتی است که از سوی کشورهای برند چون سوئیس انجام می‌گیرد.
پاک سرشت هم عمده سرمایه‌گذاران در حوزه جواهرات در تایلند را سوئیسی‌ها، امریکایی‌ها و ایتالیایی‌ها می‌داند و می‌گوید: «کار در تایلند ارزان است. دولت خدمات خوبی می دهد بنابراین عمده سرمایه گذارهای جهان به تایلند می‌آیند، به طور مثال نایک، بنز، بی‌ام و، آدیداس و….» یعنی تایلند برای تبدیل شدن به یکی از قطب های بزرگ دنیا در حوزه جواهرات سنگ‌های معدنی را از کشورهای آفریقایی گرفته، سرمایه را از اروپایی‌ها و امریکایی ها!
او می‌گوید: «سرمایه‌گذاران امریکایی در تایلند یک مال(ساختمان تجاری) در خیابان سیلوم دارند که جواهر تولید می‌کند. برای همین الان بسیاری فکر می کنند که آریزونا بهترین فیروزه را دارد. درحالی که بهترین فیروزه جهان در نیشابور است اما کسی نمی‌شناسد.»
پاک سرشت از شهری در تایلند خبر می‌دهد که عمده ساکنین آن شهروندان کشورهای دارای معدن مثل ساحل عاج، تانزانیا، اوگاندا، آفریقا و کشور‌های امریکایی هستند. این شهر توسط سرمایه‌گذاران تایلندی اداره می‌شود. به گفته او ساکنان غیر بومی آن سنگ‌های راف را در حدی تراش می‌دهند که قابلیت تبدیل به طرح ظریف را دارد. کارگاه‌ها به برند گردشگری این شهر تبدیل شده‌اند و هدف بسیاری برای سفر توریستی به تایلند هستند.
سنگ‌ها بعد از آن که تراش می‌خورند در «بانکوک» به شکل بسیار متنوع و آن طور که پاک سرشت می‌گوید اروپایی پسند درمی آید. بازار تایلند که پاک سرشت آن را بازار سوئیس می‌داند آنقدر شناخته شده است که خریداران اروپایی طرح‌های مورد نظر را از قبل به هنرمندان سفارش می دهند. هنرمندان آن هم جهانی شده‌اند ودر نمایشگاه‌های مختلف شرکت می‌کنند. طرح‌های آنها در بورس‌های جهانی و بازارهای جهانی ارائه می‌شود. به گفته پاک سرشت تایلند دو نمایشگاه ملی جواهرات و طلا هم دارد که بازدیدکنندگان از کشورهای مختلف «دعوت» می‌شوند: «البته هرکس می‌تواند از این نمایشگاه بازدید کند اما برای خرید اگر اسم شما از قبل ثبت نشده باشد ممکن است فروشنده با دیده تردید با شما معامله کند.» برای ورود به این نمایشگاه کارت ویژه برای خریداران صادر می‌شود.

قرارداد ایران – تایلند
بحثی میان کمیسیون مشترک ایران و تایلند درباره انتقال تکنولوژی از تایلند به ایران و تجاری‌سازی جواهرات ایران در جریان است که البته پاک سرشت خیلی امیدوار به اجرایی شدن آن نیست. او که جلسات متعددی با وزارت صنعت و معدن، گمرگ ودارایی داشته، می‌گوید: «انسجام اراده وجود ندارد. اگر مسئولان بدانند چه انقلاب مالی در این بخش وجود دارد هرگز به سراغ کارهای کوچک نمی‌روند.» منظور او از کارهای کوچک دادن وام برای راه‌اندازی صنایع خیلی کوچک است: «بسیاری این وام را می‌گیرند اما هرگز به ایجاد شغلی منجر نمی‌شود.» او یارانه را هم در همین ردیف می‌داند.
پیش از این هم «پویا محمودیان» مدیرکل صادرات صنایع دستی از تلاش برای تجاری‌سازی سنگ‌های قیمتی و…خبر داده بود. گفت‌و‌گوی معاونت صنایع دستی با وزارت صنعت و معدن هنوز به نقطه‌ای که تولیدکنندگان صنایع دستی حوزه سنگ‌های قیمتی را خوشحال کند، نرسیده است.

از تایلند به امارات، از دوبی به تهران
پاک سرشت اعتقاد دارد که اگر دولت وارد ماجرا شود راه برای ورود طلای قاچاق به کشور بسته می‌شود. او اعتقاد دارد که برخلاف آمارهای رسمی که از ورود 20 درصدی طلای قاچاق به کشور خبر می دهند 80 درصد طلای بازار ایران از طریق قاچاق تأمین می‌شود. او عمده مبدأ طلای قاچاق به کشور را تایلند می‌داند ومی گوید: «این طلاها از تایلند به دوبی می‌آیند آنجا 5 درصد می‌گیرند و به ایران وارد می‌کنند.»
این اتفاق درحالی می‌افتد که به گفته پاک سرشت هیچ وارد کننده‌ای حق ندارد که از مبادی رسمی طلا وارد کند: «این درحالی است که نیاز جواهر فروش‌ها، طلا فروش‌ها و بازار تهران از طریق قاچاق تولیدات کشورهای آسیای میانه تأمین می‌شود.»
او درپاسخ به این سؤال که چرا طلا در کشور ما «آزادسازی» نمی‌شود هم می‌گوید: «الان فقط سود در دست کارتل‌ها ومافیای جواهرات ایران است. آنها اجازه آزاد‌سازی را نمی‌دهند.»

ایران امن
ایران امن‌ترین کشور منطقه است. کارشناسان اعتقاند دارند که می‌توان با ایجاد یک سالن بزرگ حراج سنگ‌های قیمتی در کشور و دعوت از متقاضیان و مشتریان اروپایی به بازار سنگ ایران رونق بخشید. پاک سرشت هم می‌گوید: «می توان مشتریان اروپایی را ماهی یکبار به کشور فراخواند، سنگ‌های قیمتی ایران، افغانستان و آسیای میانه را شناسنامه دار کرد، مالیات گمرک و دارایی را هم از آنها گرفت و اجازه خروج داد.»
او اعتقاد دارد که همه چیز باید با «تابلو» و «شفاف» باشد. او در پاسخ به این سؤال که آیا بخش خصوصی می‌تواند وارد این ماجرا شود می‌گوید: «جا به جایی سنگ‌ها بسیار سخت است. هماهنگی با نیروی انتظامی لازم است. بنابراین باید با اراده و خواست حکومت باشد.» او این روند را، مسیری که در کشور ما اتفاق نمی‌افتد می‌داند و می‌گوید: «امروز اگر یک بخش خصوصی بخواهد سنگ الماس، برلیان و… را جا به جا کند باید به بادیگاردها پول بدهد.»

روس‌ها و عرب هادر بند زنجیر ایران
ایران در حوزه طلا و جواهرات بازارندارد، تنها زنجیرش است که به گفته پاک سرشت بند از دل روس‌ها و عرب‌های همسایه می‌برد. به اعتقاد او به دلیل عدم برنامه‌ریزی برای صادرات طلا و جواهر، ایران عملاً از بازار جهانی حذف شده است. او شک ندارد اگر همکاری تایلند وایران سرگرفته شود به تحول بزرگی در حوزه فلزات گران منجر می‌شود. او طرح‌های ضعیف را یکی دیگر از دلایل عدم موفقیت ایران می داند و می‌گوید اگر فقط هنرمندان مستعد ایرانی تنها یک دوره سه ماهه را تایلند ببینند، متحول می شوند.
او می‌گوید: «اگر دولت اجازه خروج سنگ‌های راف(خام) را نمی‌دهد اجازه بدهد این سنگ‌ها در کشور تولید شوند.»
پاک سرشت اعتقاد دارد مسئولان تخصص لازم را ندارند برای همین مسأله با صادرات راف مخالفت می‌کنند: «من خودم معاون وزیر بودم اما چون با این بازار آشنا نبودم شرایط را هم به وجود نمی‌آوردم.» او تایلند را دومین کشور تولید کننده خودروی جهان می داند می‌گوید: «آنها سالانه دو میلیون خودرو صادر می‌کنند و یک میلیون هم مصرف داخلی دارند. دولت شرایط را مهیا کرده است امروز علاوه بر جواهر و خودرو در لباس و الکترونیک برند دنیا هستند.»

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :