معمای ماهی آوازه‌خوان حل شد

محققان آمریکایی دریافته‌اند که هورمون خواب انسان، کلید حل معمای ماهی‌های آوازه‌خوان است.
به گزارش ایسنا به نقل از ساینس‌دیلی، گونه خاصی از ماهی‌ها موسوم به «سوناتای مهتاب» وجود دارند که در هنگام شب، آوازی شبیه به زمزمه را سر می‌هند و صبحگاه ساکت می‌شوند. محققان دانشگاه ییل دریافته‌اند که پدیده آوازه‌خوانی این ماهی‌ها با هورمونی مرتبط است که به حفظ خواب انسان کمک می‌کند.
در دهه 1980، ساکنان خانه‌های قایقی با صدای زمزمه عجیبی مانند صدای عبور یک زیردریایی روبرو شدند که ابتدا تصور می شد از تجهیزات نظامی، پمپ‌های فاضلاب یا حتی موجودات عجیب ناشی می‌شود. اما دانشمندان بعدها دریافتند که این صدا در حقیقت آواز شبانه ناوبان‌ماهی‌های نر است که در فصل‌های جفت‌گیری به جذب ماده‌ها می‌پردازند. این گونه از ماهی تا 38 سانتی‌متر رشد کرده و معمولا رنگ آن‌ها زیتونی است. زیر بدن این ماهی حاوی ردیفی از اندام درخشنده است که ناظران را به یاد یونیفرم دانشجویان نیروی دریایی می‌اندازد، از این رو این ماهی را ناوبان‌ماهی می‌نامند.
محققان با بررسی اینگونه ماهی در آزمایشگاه دریافتند که هورمون ملاتونین و همچنین ساعت درونی بدن آن‌ها باعث می‌شود این گونه تنها در شب شروع به آوازخوانی کرده و در طول روز ساکت بماند.
جزئیات این تحقیق در مجله Current Biology منتشر شده است.

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :