مرکل شکست خورد، پوتین پیروز شد

حزب دمکرات مسیحی، به رهبری انگلا مرکل صدر اعظم آلمان در انتخابات ایالتی برلین با به دست آوردن کمتر از ۱۸ درصد از آرا شکست سنگینی خورده است.
به گزارش بی بی سی، در پی این شکست این حزب راست میانه که ۸ کرسی از دست داده، احتمالا مجبور خواهد شد که از ائتلاف با حزب سوسیال دمکرات خارج شود.حزب سوسیال دمکرات، چپ میانه، هم با کاهش شدیدی از آرا روبه‌رو بوده و ۹ کرسی از دست داده است، با این حال همچنان با به دست آوردن ۲۱ و ۶ دهم درصد از آرا در صدر قرار دارد.احتمال می‌رود که حزب سوسیال دمکرات با دو حزب چپ‌گرای دیگر یعنی «چپ‌ها» ( ۱۵ و ۷ دهم درصد) و حزب «سبزها» (۱۵ و ۱ دهم درصد) ائتلاف کند. در این صورت، نخستین بار خواهد بود که ائتلافی متشکل از سه حزب در مجلس ایالتی برلین به وجود می‌آید.در مقابل حزب راست افراطی»آلترناتیو برای آلمان» که مخالف سرسخت سیاست‌های دولت خانم مرکل در قبال مهاجران است، کمی بیش از ۱۴ درصد از آرا را از آن خود کرده است.
این حزب که برای نخستین بار در انتخابات ایالتی شرکت می‌کند، ۲۵ کرسی از ۱۴۹ کرسی مجلس این ایالت را به دست آورده است.
بسیاری از سیاستمداران آلمانی از محبوبیت این حزب تندرو ابراز نگرانی کرده‌اند و افزایش نفوذ آن را خطری برای آینده آلمان خوانده‌اند.
میشائیل مولر، شهردار پایتخت آلمان از حزب سوسیال دمکرات، افزایش محبوبیت «آلترناتیو برای آلمان» را نشانه‌ای برای «ظهور دوباره راستگرایی و نازی‌ها در آلمان» خوانده‌ است.
حزب لیبرال «دمکرات آزاد»، حزب دیگری که برای نخستین وارد انتخابات شده، موفق شد ۱۲ کرسی به دست آورد.برلین یکی از کوچک‌ترین ایالت‌های ۱۶ گانه آلمان است، اما با توجه به جمعیت ۳ و نیم میلیونی آن متراکم‌ترین ایالت این کشور است.
نتیجه انتخابات ایالتی برلین ضعیف‌ترین نتیجه‌ای است که حزب حاکم دمکرات مسیحی از زمان جنگ جهانی دوم در برلین داشته است.
تحلیلگران، سیاست‌های مهاجرتی مرکل را عامل شکست حزب دموکرات مسیحی در انتخابات ایالتی آلمان دانسته‌اند.مقامات حزب پیش‌تر گفته بودند بزرگترین مشکل آنها در دوران تبلیغات انتخاباتی، پذیرش تعداد زیادی مهاجر در یک سال گذشته بوده است.در یک سال گذشته بیش از یک میلیون پناهجو از خاور میانه و آفریقا وارد آلمان شده‌اند.
پیروزی حزب پوتین در انتخابات پارلمانی
در پی شمارش تقریبا تمام آرای انتخابات پارلمانی روسیه، اعلام شده که احزاب حامی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور این کشور بیشترین آرا را به خود اختصاص داده‌اند.حزب روسیه متحد به رهبری دیمیتری مدودف، نخست وزیر روسیه و مورد حمایت پوتین با به دست آوردن حدود ۵۰ درصد از آرا فاصله زیادی با احزاب دیگر دارد.چهار حزب دیگر وفادار به پوتین نیز دستاورد مثبتی داشته‌اند.حزب ملی گرای ال‌دی‌پی‌آر و حزب کمونیست هر کدام با ۱۴ تا ۱۶ درصد آرا دوم و سوم هستند.با وجود این میزان مشارکت به پایین‌ترین اندازه خود در تاریخ انتخابات پارلمانی روسیه رسیده و همچنین موارد تقلب انتخاباتی گزارش شده است.
پوتین در آستانه انتخابات خواهان مشارکت مردم برای «ثبات» در کشور شده بود.
احزاب لیبرال مخالف ۵ درصد لازم برای ارائه لیست نمایندگی حزبی را به دست نیاورده‌اند، هرچند نظرسنجی‌ها حاکی از آن بود که شاید بتوانند به عنوان نماینده منفرد وارد مجلس دوما شوند.

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :