مدیرکل دفتر راهبری سیستم های سازمان تامین اجتماعی:جمع آوری اطلاعات ارزشمند، بزرگترین مزیت پروژه حذف دفترچه درمانی است

مدیرکل دفتر راهبری سیستم های سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه بزر‌ترین مزیت پروژه حذف دفترچه و صدور نسخه الکترونیک، جمع آوری اطلاعات ارزشمند، امکان پایش هوشمند خدمات درمانی و پیشگیری از سوء استفاده از منابع این سازمان است، گفت: این طرح قطعا می تواند منجر به کاهش هزینه های سازمان تامین اجتماعی در حوزه درمان شود.
به گزارش سرزمین پویا، اداره کل روابط عمومی سازمان تامین اجتماعی، مهندس علی معیری با بیان این مطلب اظهار داشت: از طریق این طرح، شفافیت و تسهیل فرآیند برای خدمت گیرندگان، میسر می شود و بیماران بهتر می‌توانند از امکانات استفاده کنند.
وی گفت: سازمان تامین اجتماعی در حذف دفترچه های بیمه ای در بیش از ٣٦٠ مرکز درمانی ملکی، به موفقیت صددرصدی رسیده است.
معیری افزود: در حال حاضر درمان متقاضیان، پذیرش و ارائه خدمات درمانی آنان، از طریق ارائه کارت ملی صورت می پذیرد که در آینده مقرر است بر اساس تفاهم نامه منعقده با سازمان ثبت احوال کشور، امکان پذیرش بیماران از طریق ارائه کد ملی نیز میسر شود.
وی با بیان اینکه ابتدا پزشکان متخصص، سپس عمومی و در نهایت مراکز درمانی طرف قرارداد سازمان تامین اجتماعی به این طرح می پیوندند، گفت: صدور نسخه الکترونیکی، پیش نیاز صدور کارت هوشمند سازمان تامین اجتماعی برای بیمه شدگان است که در فازهای بعد و پس از بررسی انواع راه حل های ممکن، صورت خواهد پذیرفت.
معیری با بیان اینکه حذف دفترچه در مراکز غیرملکی یزد از حدود شش ماه گذشته به طور جدی آغاز شده است، افزود: این طرح در فاز نخست، ارائه خدمات چهار رشته تخصصی نورولوژی، غدد، روماتولوژی و آنکولوژی را تحت پوشش قرار داد و متخصصان و فوق تخصصان این رشته‌ها، بیماران خود را در قالب نسخه الکترونیکی ویزیت می‌کنند.
وی گفت: با توجه به اجرای موفقیت آمیز این طرح در استان یزد، تمامی پزشکان طرف قرارداد این استان، در این طرح فعال می شوند و تمامی نسخ پزشکان چه در مراکز ملکی و چه غیرملکی به صورت الکترونیکی صادر می شود و در این راستا، در حال عقد تفاهم نامه سه جانبه ای با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و سازمان نظام پزشکی هستیم.
وی آموزش به مخاطبان این طرح را بسیار مهم دانست و گفت: برای آشنایی کاربران از طرح حذف دفترچه و استفاده از نسخه الکترونیکی، آموزش‌های لازم از طریق کارشناسان واحد فناوری اطلاعات مدیریت‌های درمان استان‌ها، به پزشکان، متخصصان پزشکی و پاراکلینیکی و کادر درمان آنها ارائه می‌شود.
مدیرکل دفتر راهبری سیستم‌های سازمان تامین اجتماعی گفت: با توجه به اینکه سرویس های درمانی به صورت مستقیم با سلامتی انسان‌ها سروکار دارد و نباید وقفه‌ای در ارائه آن ایجاد شود، برای ماه های آغازین اجرا، دفترچه‌های کاغذی همچنان در اختیار بیماران قرار دارد تا در صورت عدم امکان ارائه سرویس در مرکز مورد مراجعه و یا بروز هرگونه مشکل، مورد استفاده قرار گیرد.
معیری با تاکید براینکه ریسک‌های حذف دفترچه آنالیز شده است، تصریح کرد: به طور حتم هر طرح جدیدی ریسک‌های خود را دارد. در فاز طراحی این پروژه سعی کرده‌ایم مواردی را که می‌تواند خدمت رسانی را با چالش مواجه نماید، شناسایی و راه‌حل‌های پیشگیرانه آن را ارائه دهیم.
وی داشتن حق امضای الکترونیکی برای پزشکان را یکی دیگر از پیش‌نیازهای اجرای طرح حذف دفترچه برشمرد و اظهار داشت: در حال حاضر سازمان نظام پزشکی، کارت‌های هویتی هوشمندی برای پزشکان صادر می نماید که امضای دیجیتالی نیز در این کارت لحاظ شده است. این کارت می تواند در طرح حذف دفترچه مورد استفاده قرار گیرد.

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :