فعالیتهای ارزی بانک سپه از مرز 4 میلیارد و 400 میلیون دلار گذشت

مدیرعامل بانک سپه از رشد چشمگیر شاخصهای بانک و دست آوردهای قابل توجه به دست آمده در دوران یک ساله اجرایی شدن برجام گفت.
به گزارش خبرنگار سرزمین پویا ، بانک سپه محمد کاظم چقازردی مدیر عامل بانک سپه در جمع خبرنگاران ضمن اشاره به دست آوردهای اجرایی شدن برجام و باز شدن فضا برای فعالیتهای ارزی بانکها در سطح بین المللی تصریح کرد: بانک سپه به برکت به نتیجه رسیدن مذاکرات و اجرایی شدن برجام طی یک سال گذشته منتهی به 26 دی ماه سال جاری بالغ بر 4 میلیارد و 483 میلیون دلار فعالیت ارزی داشته و توانسته شعب خارج از کشور خود همچون فرانکفورت، پاریس، رم و بانک مستقل بین المللی سپه لندن را عملیاتی کند.
مدیرعامل بانک سپه اظهار داشت: این بانک که به منظور بهره مندی از فرصت های پسابرجام و توسعه فعالیت های بانکداری بین المللی در راستای همسویی با سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی و منویات مقام معظم رهبری و سیاستهای کلان اقتصادی دولت برنامه ریزی گسترده ای انجام داده، همه تلاش ارکان خود را بر مسیری استوار کرد تا از طریق حمایت از اجرای پروژههای ملی و زیربنایی و تخصیص منابع مورد نیاز بنگاههای اقتصادی به منظور ایجاد اشتغال و کارآفرینی بیش از گذشته در صحنه اقتصادی کشور نقش آفرینی کند
انجام حدود 4.5 میلیارد دلار فعالیت ارزی طی یکساله پسابرجام
رییس هیات مدیره بانک سپه برقراری سوئیفت با 88 بانک، فعال کردن 42 فقره حساب نزد 23 بانک خارجی و واحدهای خارج از کشور را از نتایج اقدامات صورت گرفته توسط بانک سپه و شرایط مهیا شده پس از برجام عنوان کرد و گفت: همه این تلاش ها رشد چشم گیر فعالیت های ارزی بانک سپه در عرصه بین المللی را باعث شد بطوریکه بالغ بر 4 میلیارد و 483 میلیون دلار طی یکساله گذشته فعالیت ارزی در کارنامه بانک سپه ثبت شد.
انجام 23 هزار و 635 فقره ثبت سفارش در سیستم مرکز مبادلات ارزی در پسا برجام
وی گشایش 1446 فقره اعتبار اسنادی به ارزش 1 میلیارد و 998 میلیون دلار، صدور 395 فقره برات اسنادی به ارزش 848 میلیون دلار، صدور 10091 فقره حواله ارزی کالا به ارزش 1 میلیارد و 637 میلیون دلار، صدور 184 فقره ضمانتنامه ارزی به میزان 517 میلیون دلار را از جمله نتایج و دست آوردهای حاصل شده ناشی از شرایط پسابرجام و تلاشهای بانک سپه برای حضور در عرصه بین المللی عنوان کرد.
چقازردی اعطای مجوز گشایش اعتبار و ثبت برات اسنادی و صدور حواله ارزی جمعاً معادل 256 میلیون دلار از محل سپرده بانک مرکزی نزد بانک BCP سوئیس در قالب تسهیلات ریفاینانس را از دیگر فعالیت های عمده بانک سپه در بخش ارز عنوان کرد و گفت: بدون اجرایی شدن برجام امکان تحقق برنامه های یاد شده وجود نداشت.
رئیس هیات مدیره بانک سپه در ادامه به اقدامات این بانک با هدف همگامی با برنامه های دولت برای تنظیم بازار داخلی اشاره کرد و گفت: بانک سپه در این راستا اقدام به گشایش اعتبار اسنادی برای واردات شکر و دانه های روغنی سویا به ارزش تقریبی به ترتیب 56 و 150 میلیون دلار کرده است.
چقازردی از دیگر اقدامات در راستای توسعه فعالیتهای ارزی بانک سپه را ارسال درخواست به کارگزاران برای فعال کردن حسابهای قبلی و یا افتتاح حسابهای جدید در حدود 139 بانک و در ادامه تکمیل و ارائه مستندات لازم برای تثبیت روابط کارگزاری از قبیل AML، KYC عنوان کرد.
رئیس هیأت مدیره بانک سپه، همچنین از دیگر اقدامات بانک در دوره پسا تحریم را استقرار سامانه جامع ارزی در سطح شعب، واحدهای ارزی ، ادارات کل ارزی، کاهش هزینه های نقل و انتقال وجوه تا نرخ 10 درصد، به کارگیری و استفاده مجدد از ابزارهای بانکی نظیر انجام معاملات FX و MM ، صدور مجوز 19 فقره گشایش اعتبار، ثبت برات و صدور حواله از محل تسهیلات BCP سوییس جمعا به مبلغ 172 میلیون دلار و وصول مبلغ 124 میلیون دلار بابت اقساط حساب ذخیره ارزی در راستای اجرای ماده 20 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور اشاره کرد.
وی دریافت چندین فقره پیشنهاد انعقاد قرارداد تأمین مالی از بانکهای خارجی، امضای تفاهم نامه تأمین مالی به مبلغ 170 میلیون یورو با موسسه تضمین صادراتی روسیه، برقراری ارتباط سوئیفت رمزدار با 124 بانک خارجی و افتتاح یا فعالسازی حساب نزد 42 بانک خارجی را از دیگر اقدمات صورت گرفته بانک در شرایط پساتحریم در حوزه ارز برشمرد
رشد شاخص های بانک
*رشد 23 درصدی کل سپرده های در سال جاری نسبت به سال قبل
چقازردی در بخش دیگری از سخنان خود به فعالیت های بانک در حوزه داخلی اشاره کرد و گفت: مانده کل سپرده های بانک از مبلغ 501 هزار و 837 میلیارد ریال در اسفند 94 با 23 درصد رشد به 616 هزار و 252 میلیارد ریال در دی ماه 1395 افزایش یافته است. عمده این سپرده ها با تأکید بر رعایت دقیق نرخهای سود ابلاغی و با دوره ماندگاری بلندمدت جذب شده اند.
افزایش دو برابری تسهیلات پرداختی جدید تا پایان 30 دیماه 95 نسبت به مدت مشابه سال قبل
وی همچنین از افزایش دو برابری تسهیلات اعطایی جدید بانک سپه در سال جاری نسبت به سال قبل خبر داد.
مدیرعامل بانک سپه همچنین از حجم قابل توجه تسهیلات اعطایی از محل صندوق توسعه ملی یاد کرد و گفت:تسهیلات اعطایی از محل صندوق توسعه ملی در بخش آب و کشاورزی به رقم 15هزار و 50 میلیارد ریال در آذر 1395 رسیده است.
رئیس هیات مدیره بانک سپه افزود: در بخش صنعت ، معدن و گردشگری نیز رقمی معادل 11 هزار و 339 میلیارد ریال تسهیلات در پایان آذر 95 پرداخت شده است.
چقازردی گفت: مجموع تسهیلات پرداختی بخشهای مولد اقتصادی در آذر 95 به رقمی معادل 212 هزار و 780 میلیارد ریال رسیده است. البته اعطای تسهیلات به بخش بازرگانی و خدمات نیز در راستای سیاستهای تحریک طرف تقاضاهای اقتصاد کشور برای خرید محصولات و خدمات بخشهای مولد اقتصادی مدنظر قرار گرفته و پرداخت شده است.
رشد 40 درصدی صدور ضمانت نامه های ریالی
وی همچنین از رشد 40 درصدی صدور ضمانت نامه های ریالی خبرداد و گفت:حجم تعهدات مشتریان بانک بابت ضمانت نامه های ریالی از 42 هزار و 140 میلیارد ریال در اسفند ماه 94 به 58 هزار و 754 میلیارد ریال در آذرماه 95 افزایش یافته است.
وی افزود: حجم تعهدات مشتریان بانک بابت ضمانت نامه های ارزی به رقم 10 هزار و 884 میلیارد ریال در آذر ماه 1395 بالغ شده است.
بیشترین گشایش اعتبار از محل صندوق توسعه ملی توسط بانک سپه
مدیرعامل بانک سپه به سهم 92 درصدی طرحهای بالادستی و پتروشیمی از تأمین مالی ارزی طرحها و پروژه ها از محل صندوق توسعه ملی اشاره کرد و گفت: مجموع قراردادهای عاملیت ارزی با صندوق توسعه ملی به رقم 10 میلیارد دلار بالغ می شود. از 6 هزار و 669 میلیون دلاری که بابت تأمین مالی طرحها و پروژه های ملی از محل منابع ارزی صندوق توسعه ملی تخصیص داده شده، 6 هزار و 147 میلیون دلار مربوط به طرحهای بالادستی نفت و پتروشیمی است.

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :