عملکرد یک ماهه شاپور محمدی را چگونه ارزیابی می کنید؟

علی رحمانی، مدیرعامل شرکت مشاوره سرمایه گذاری نیکی گستر
شرایط بازار متاثر از ده ها عامل دیگری است که این عوامل روند بازار را تعیین می کنند. به هر حال بازار روال عادی خود را طی می کند. شرایط اقتصاد هم بهبودی نداشته که در بورس هم اتفاقی بیفتد. به هر حال کاهش نقدینگی وجود دارد و باید دید گزارش های 6ماهه وضعیت بهتری خواهد داشت یا روند بدتر خواهد بود؟ نباید بگوییم که ریاست سازمان روی قیمت ها تاثیر گذار است. اگر این گونه بود پس بازار و اقتصاد کاره ای نیست. پس در کل این موضع از اساس مشکل دار است. ریاست سازمان در حوزه نقدینگی و زیرساخت ها فعال است.
فرهاد حنیفی، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی
بازار در ابتدا استقبال خوبی از ورود آقای محمدی داشته، از این به بعد هم با توجه به مصاحبه ها و اعلام برنامه ها، باید ببینیم با وجود جلسات با گروه های مختلف بازار از کانون کارگزاران تا فعالان بازار، نهادهای سرمایه گذاری چه برنامه ریزی برای سازمان بورس دارند. در حال حاضر برای قضاوت زود است. در این یک ماه بیشتر رییس سازمان مرحله شناخت و شناسایی دغدغه های فعالان و بازیگران بازار را می گذراند. معمولا در سازمان ها ریاست سه ماه زمان نیاز دارد تا برنامه های خود را اجرایی نماید.
بهزاد گلکار، مدیرعامل هلدینگ مالی سینا
بازار نیاز به مداخله دارد و باید مثبت باشد. فعالان بازار سرمایه که با شرکت های خارجی در تعامل هستند می دانند که شرکت های خارجی برای شراکت و جوینت ونچر شدن با سرمایه های گذاران ایرانی به بازار بورس ایران توجه دارند.بالاخره بازار بورس کشور، فرابورس و شاخص بازار، دماسنج اقتصادی کشور است که اگر وضعیت خوبی نداشته باشد و حجم معاملات درستی نداشته باشد نشان می دهد که سود آوری شرکت ها و زمینه سرمایه گذاری خوب نیست.رییس سازمان باید توجه ویژه داشته باشد. البته بحث شاخص سازی و حمایت از برخی صنایع نیست. باید با شرکت هایی که قراردادهای خارجی منعقد کردند و این قراردادها به دلایلی اعلام نمی شود صحبت کنند که این قراردادها شفاف شود و برنامه های آینده و وضعیت سود آوری شرکت ها مشخص شود.فعالان بازار نسبت به بازار بد بین و به فکر خروج از بازار هستند. در نتیجه رییس سازمان باید با وجود سیاست گذاری، وارد عمل هم بشود. در زمان انتخابات ریاست جمهوری، معمولا بازار سرمایه صعودی خواهد بود در حالی که در 6 ماه نخست امسال اینگونه نبوده است. اگر در 6ماه دوم اینگونه باشد اثر منفی بر روند سالیان گذشته خواهد گذاشت و بازار سرمایه بی رمق می ماند.بزرگترین مشکل سرمایه گذاران مشکلات نقل و انتقالات و حساب در اختیار است تا بتوانند در ایران سرمایه گذاری کنند.
علی اسلامی بیدگلی، کارشناس بازار سرمایه
انتظار فعالان بازار این نبود که با ریاست جدید سازمان روند های جاری بازار ادامه پیدا کند. بیشتر روی زیرساخت ها تاکید وجود داشته است. یک ماه برای ارزیابی عملکرد ایشان زود است ولی نکته مثبت آقای محمدی آگاهی و دانش به بازار سرمایه بوده و به نظر می رسد که بخش بزرگ بازار سرمایه کشور به مجموعه ساز و کارهایی مربوط می شود که از سال گذشته شکل گرفته و امکان برطرف کردن آن در زمان کوتاه وجود ندارد. البته باید در خود نگرش بازار سرمایه نیز اساسا تغییراتی انجام شود که این تغییرات را در روزمره بازار نمی توان مشاهده کرد بلکه باید زمان کوتاهی از این موضوع عبور کرده تا بتوان به نتیجه رسید. به خصوص باید دید، در مورد اطلاعات نهانی و ورود شرکت های جدید به بازار سرمایه و توسعه بازار سرمایه کشور و شفافیت در اطلاع رسانی چه برنامه هایی دارد. البته در سازمان تیم هیات مدیره نیز تغییراتی داشته و باید زمانی برای تغییر برنامه های تیم وجود داشته باشد. بیشتر این مهم است که مدیران چه برنامه هایی برای بازار دارند و برنامه های یک سال آینده را مشخص نمایند. سازمان باید در جایگاه قانونگذاری بنشیند و باید دید مدیران چه برنامه هایی در این زمینه و همچنین حرکت اقتصاد دارند.
محمدعلی احمدزاد اصل، کارشناس بازار سرمایه
به نظر هنوز تغییرات محسوسی مشاهده نمی شود. هنوز روند سابق بوده و رییس جدید هنوز برنامه های خود را آغاز نکرده است. ما امیدواریم که شروع خوبی داشته باشند. این یک ماه فرصت کمی برای شناسایی محیط است اما با توجه به شناخت گذشته رییس جدید از بازار سرمایه، سه ماه زمان مناسبی برای شناخت است. البته در این زمان به نوعی امید برگشته و فعالان بازار امیدوارند که با برنامه های ایشان بازار حرکتی داشته باشد. ابتدا باید شناخت عملیاتی ایجاد شود و سپس محل هایی که در واقع باید تغییر کند تغییرات را انجام دهد که نتایج کار چه
خواهد بود.

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :