شاخص کل بورس وارد کانال ۱۴۲ هزار واحدی شد/ رشد جهشی نماگرها زیرسایه تحلیل‌های دلاری

به گزارش سرزمین پویا، شاخص کل هم ‌وزن اما با افزایش 638 واحدی عدد 23 هزار و 436 واحد را به نمایش گذاشت.

شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش 2720 واحدی به رقم 151 هزار و 952 واحد دست یافت.

شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش 1894 واحدی به رقم 104 هزار و 903 واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش 5308 واحدی عدد 282 هزار و 710 واحد را به نمایش گذاشت.

امروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش 27 واحدی بر روی رقم یک هزار و 642 واحد متوقف شد.

بر اساس این گزارش، امروز معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت های پالایش نفت بندرعباس با 181 واحد ، صنایع پتروشیمی خلیج فارس با 167 واحد و پتروشیمی پارس با 151 واحدافزایش بیشترین تأثیرمثبت را بر برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های فولاد خوزستان با 37 واحد،ارتباطات سیار با 27 واحد و آهنگری تراکتور سازی ایران با 10واحد کاهش ، بیشترین تاثیرمنفی را در محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.

به گزارش فارس، ارزش کل معاملات امروز بورس تهران در حالی به بیش از 843 میلیارد و 432 میلیون تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از 3 میلیارد و 566 میلیون سهم و اوراق مالی قابل معامله طی 205 و 747 نوبت داد و ستد بود.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی شرکت‌های داروسازی زاگرس فارمت پارس، سرمایه‌گذاری ساختمان ایران، کیمیا، لعاب ایران، گلتاش، حق تقدم خرید سهام به‌پرداخت ملت، حق تقدم خرید سهام الکتریک خودروی شرق، بورس انرژی، معدنی دماوند، آبسال، گروه بهمن، ریل‌سیر کوثر، داروسازی سبحان انکولوژی، پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت تهران، تبرک، کشت و صنعت پیاذر، پالایش نفت تبریز، قند شیرین خراسان، مارگارین، کنترل خوردگی تکین‌کوه،‌ مه‌کامپارس، آتیه داده‌پرداز، سیمان سبزوار، پالایش نفت لاوان، صنعتی مینو، کارخانجات تولیدی پلاست ایران، پتروشیمی لردگان، تکادو، سیمان مجد خاف، مس شهید باهنر، تولید تجهیزات سنگین هپکو، توسعه حمل و نقل ریلی پارسیان، دامداری تلیسه نمونه اصفهان، پالایش نفت شیراز، فرابورس ایران، سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی، فنرسازی زر، بیمه آرمان از سوی ناظر بازار سهام متوقف و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های نیروکلر، ایران ارقام، سرمایه‌گذاری توسعه و عمران زاگرس چهارمحال و بختیاری، سیمان فارس نو، چرخشگر، کربن ایران، موتورسازان تراکتورسازی ایران و حق تقدم خرید سهام آن، تعمیر ماسه ریخته‌گری، محورسازان ایران‌خودرو، سیمان اصفهان، سایپا آذین، ایتالران، سرمایه‌گذاری تدبیرگران فارس خوزستان، سرمایه‌گذاری ملی ایران بازگشایی شدند.

به گزارش فارس، امروز در بازار ۲ بورس تهران که به معاملات درون‌گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد، کمتر از ۵۵ میلیون سهم تأمین سرمایه امید به ارزش کمتر از ۱۰ میلیارد تومان به کدهای انتقالی سهامدار عمده انتقال یافت.

همچنین بیش از ۷ میلیون سهم بانک خاورمیانه به ارزش بیش از یک میلیارد تومان کد به کد شد،‌در فولاد مبارکه نیز ۸ میلیون سهم به ارزش کمتر از ۴ میلیارد تومان به کدهای درون‌گروهی انتقال یافت.

در سیمان کرمان نیز بیش از ۵ میلیون سهم به ارزش بیش از ۲ میلیارد تومان معاملات انتقالی را تجربه کرد و ۵ میلیون سهم معدنی و صنعتی گلگهر به ارزش بیش از ۲.۵ میلیارد تومن کد به کد شد.

همچنین ۵ میلیون سهم مواد اولیه دارویی البرز بالک به ارزش بیش از یک میلیارد تومان به کدهای انتقالی سهامدار عمده جابجا شد.

براساس این گزارش، امروز بورس تهران در حالی شاهد تقویت حجم و ارزش معاملات سهام هم‌زمان با گرایش خریداران سهام به گروه تجهیزاتی‌ها، خودرویی‌ها، پالایشی‌ها و هدلینگ‌های پتروشیمی بود که انتظار برای آزادسازی قیمت کالا در بورس در کنار رونق تحلیل‌های دلاری برای تکنیکالیست‌ها و چشم‌انداز آن باعث شده تا بورس و فرابورس میزبان خریداران سهام باشد.

در این بین،‌ارزان شدن قیمت سهام در برابر حباب‌های شکل‌گرفته در بازار ارز و طلا و تداوم فضای امنیتی در بازارهای معاملاتی بر ارزندگی بازار سهام برای صاحبان سرمایه افزوده است.

در این بین برخی معتقدند روند سیاست‌های اقتصادی در صورت مدیریت صحیح می‌تواند به ریزش بیشتر قیمت دلار در بازار غیررسمی تا محدوده ۶ هزار تومان بینجامد، در مقابل، برخی دیگر از تحلیلگران عنوان می‌کنند در صورت تداوم سوءمدیریت‌ها و تنگ‌تر شدن حلقه تحریم‌ها، می‌توان به عبور نرخ دلار از مقاومت ۱۵ هزار تومانی و تلاش برای عبور از کانال ۲۰ هزار تومانی این ارز خواهد انجامید، در آن صورت هیچ چشم‌اندازی برای اقتصاد ایران نمی‌توان ترسیم کرد.

منبع: فارس

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :