زیر بار IPC نمی‌رویم

رئیس ستاد اجرایی فرمان امام با بیان اینکه خارجی‌ها برای فاینانس کردن میدان نفتی آ‌زادگان در صف هستند، گفت: با اینکه آزادگان میدان بزرگی است اما از نظر فنی یکی از ساده‌ترین میادین برای توسعه است.
به گزارش فارس، محمد مخبر در یک نشست خبری، اظهار داشت: کار ما در ستاد اجرایی فرمان امام دو خصوصیت دارد، خصوصیت اول آن است که ضرورت جدی نظام باشد و خصوصیت دوم آن است که به داخل اتکا می‌کنیم و امکانات داخلی را چه از نظر مالی، چه مدیریتی و چه فنی و تکنیکی بسیج می‌کنیم.
وی افزود: همیشه یکی از غصه‌های ما این بوده است که بعد از صد سال که در کشور ما صنعت نفت ایجاد شده است یک کشور که خودش نفت ندارد می‌آید و نفت ما را استخراج می‌کند.
رئیس ستاد اجرایی فرمان امام با بیان اینکه وقتی وارد ستاد شدم تصمیم گرفتم یک شرکت E&P تشکیل دهم، گفت: وقتی نوذری از وزارت نفت کنار رفت او را دعوت کردم و گفتم بیا یک شرکت ملی نفت کوچک راه بینداز.
وی ادامه داد: زمانی که قاسمی وزیر نفت بود به او گفتم یک میدان را برای توسعه به ما بده تا بتوانیم کار اکتشاف و توسعه را در کشور کلید بزنیم و وی گفت شما نه پول دارید، نه افراد فنی کافی در اختیار دارید و نه فناوری دارید اما به ایشان گفتم همه اینها را خواهم آورد.
مخبر اضافه کرد: مذاکرات موردنظر انجام شد تا به تغییر و تحول دولت رسیده و  زنگنه که آمد و خوشبختانه رفاقتی هم با نوذری داشت این کار روی روال افتاد و به ایشان گفتیم یک میدان مشترک به ما بدهید که بتوانیم اولویت‌های مقام معظم رهبری در برداشت سریع‌تر از میادین مشترک را محقق کنیم.رئیس ستاد اجرایی فرمان امام  اظهار داشت: برای میدان یاران که به ما سپرده شد قرار بود با 866 میلیون دلار سرمایه‌گذاری پروژه را به اتمام برسانیم که ما این کار را با 085 میلیون دلار به اتمام رساندیم و اگر کارفرما مسئولیت تأخیرات خودش را به بپذیرد ما نزدیک به 5 ماه زودتر از موعد مقرر این پروژه را تحویل می‌دهیم.
وی با بیان اینکه همه پول پروژه را خودمان در قالب یک قرارداد بیع متقابل با سقف بسته تأمین کردیم، گفت: 241 شرکت در این پروژه با ما کار کردند که فقط سه شرکت از آنها خارجی بودند و فعالیت آنها هم تنها در حد مطالعه بود.
مخبر در ادامه تصریح کرد: من زیبنده کشور نمی‌ دانم که بعد از گذشت صد سال از ورود صنعت نفت به ایران ما کارگر و پیمانکار دست دوم شرکت‌های خارجی بشویم.
وی در پاسخ به پرسشی با این مضمون که شرکت‌های داخلی  بعضاً به مسئولیت‌ها و تعهدات خود عمل نمی‌کنند، گفت: باید امکان رشد شرکت‌های داخلی را فراهم کرد اما در ایران برعکس است و شرکت داخلی را تضعیف می‌کنند که رشد نکند چون دلشان آن طرف است.
رئیس ستاد اجرایی فرمان امام  در پاسخ به پرسشی درباره توان فنی شرکت‌های ایرانی، گفت: ما یکی از اولین جاهایی در کشور هستیم که در همین پروژه یاران 0071 متر حفاری افقی انجام دادیم و برای مقایسه رکورد حفاری افقی شرکت روس‌نفت که روزانه 5 هزار بشکه اکتشاف نفت دارد 2 هزار متر است.
مخبر با طرح این پرسش که چرا میادین بزرگ را به ما نمی‌دهند، گفت: وقتی میدان بزرگ را به من بدهند سه سال دیگر 4 شرکت دیگر مشابه ما شکل می‌گیرد و همین پیمانکارانی که با ما کار می‌کنند بزرگ می‌شوند و خودشان پروژه می‌زنند.
وی تأکید کرد: روح CPI لیدری خارجی‌هاست که ما اصلاً زیر بار آن نمی‌رویم و در ستاد حاضر نیستیم کارگر خارجی‌ها بشویم.

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :