رئیس سابق بورس مدیر عامل بزرگترین کنسرسیوم نظام بانکی کشور می‌شود

محمد فطانت پس از خداحافظی از سازمان بورس به احتمال بسیار به زودی سکاندار بزرگ‌ترین کنسرسیوم نظام بانکی کشور می‌شود.
به گزارش فارس، محمد فطانت پس از 20 ماه ریاست بر سازمان بورس و اوراق بهادار در حالی هفته گذشته از این سمت کناره گیری کرد که به احتمال زیاد بزودی به عنوان مدیرعامل بزرگترین کنسرسیوم نظام بانکی کشور رهسپار خیابان نوروز در بلوار افریقا می شود.
بر اساس این گزارش، قرار است مشاور وزیر اقتصاد سکاندار کنسرسیومی باشد که برای تامین مالی بنگاه های اقتصادی کشور با مشارکت چند بانک اقدام به ارایه تسهیلات سندیکایی در قالب عقودی از جمله مشارکت مدنی، فروش اقساطی، اجاره به شرط تملیک و سلف در چارچوب قرارداد و شرایط مورد توافق با متقاضیان حقوقی خواهد کرد.
این کنسرسیوم بزرگ بانکی با حضور 5 بانک مطرح نظام بانکی کشور از جمله بانک های سپه،ملت،تجارت،صنعت و معدن و پارسیان تشکیل شده و در این بین بانک سپه به عنوان عامل کنسرسیوم آنرا رهبری می کند.
پیش از این دستورالعمل ناظر بر تسهیلات سندیکایی از سوی بانک مرکزی در سی و هشتمین جلسه کمیسیون اعتباری بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مورخ دوم شهریور 1390 با تائید رئیس کل بانک مرکزی به نظام بانکی ابلاغ شده است.
براساس اهداف دستورالعمل ناظر بر تسهیلات سندیکایی، به منظور تامین مالی منابع مورد نیاز متقاضی، بیش از سقف فردی مقرر موضوع بخشنامه تسهیلات و تعهدات کلان به شماره مب/1968 مورخ 29 اسفند 82 و اصلاحات پس از آن و نیز با هدف توزیع ریسک اعتباری، بانک‌ها، مؤسسات اعتباری غیربانکی و بانک‌های خارجی می‌توانند به موجب مفاد این دستورالعمل، از روش سندیکایی (کنسرسیومی) استفاده کنند.
به گزارش فارس تسهیلات سندیکایی (کنسرسیومی) روشی برای تامین مالی با مشارکت چند بانک است که ازطریق آن اعطای تسهیلات در قالب عقودی از جمله مشارکت مدنی، فروش اقساطی، اجاره به شرط تملیک و سلف در چارچوب قرارداد و شرایط مورد توافق با متقاضی انجام می‌شود.
این کنسرسیوم آخرین بار برای اجرای طرح پالایشگاه گاز بید بلند 2 در استان خوزستان قراردادی 2 میلیارد و 200 میلیون دلاری با هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس منعقد کرده بود.

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :