دکتر قالیباف اصل برنامه های آتی بورس تهران را تبیین کرد: انتشار اوراق بدهی ارزی به منظور تامین مالی بین المللی

با انتشار اوراق بدهی ارزی در سال 96 به فعالیت های اقتصادی بنگاه ها و شرکت های بورسی برای تامین مالی بین المللی کمک شایانی می شود.
به گزارش سرزمین پویا، دکتر حسن قالیباف اصل مدیرعامل بورس تهران در حاشیه نمایشگاه بورس، بانک و بیمه با حضوردر  نشست مطبوعاتی ضمن با بیان مطلب فوق در خصوص نماگرهای بورس تهران گفت: ارزش اسمی بازار از 117 هزار میلیاردتومان به 138 هزار میلیارد تومان رسید که رشد 18 درصدی را نشان می دهد. نسبت ارزش بازار به ارزش اسمی برابر با 3/2 می باشد. ارزش بازار در سال 95 به رقم 322 هزار میلیارد تومان رسید.وی ضمن اشاره  به میزان بازدهی سرمایه گذاران در بورس تهران گفت: در ابتدای سال گذشته شاخص کل 80219 واحد بود و در پایان سال 95 به رقم 77230  واحد رسید که بیانگر 7 / 3 درصد کاهش بود. این در حالی است که شاخص کل هم وزن 13192 واحد بود و در مقایسه با سال 94 ،  به 15732  واحد رسید که نشان دهنده رشد 19 درصدی شاخص کل هم وزن است.  سخنگوی بورس تهران  با بیان اینکه ارزش کل معاملات از 562 هزار میلیارد ریال به 639 هزار میلیارد ریال رسیده است ، اظهار داشت: ارزش معاملات 14 درصد رشد را تجربه کرد.
مدیرعامل بورس تهران درخصوص عملکرد حقیقی ها و حقوقی ها در بورس ، تصریح کرد: ترکیب معاملات به تفکیک حقیقی و حقوقی نشان می دهد اشخاص حقیقی در سال جاری 56 درصد خرید ها و در مقابل 57 درصد فروش ها را پوشش داده اند. تغییر مالکیت بیش از 7 هزار میلیارد ریال از حقیقی به سمت حقوقی بوده است.
دکتر قالیباف اصل با اشاره به وضعیت ارزش معاملات در بازار بدهی  گفت: ارزش معاملات در بازار بدهی  از 87 هزار میلیارد ریال به 93 هزار میلیارد ریال رسیده است که افزایش 8 درصدی را تجربه کرده است.وی با ابراز خرسندی از راه اندازی معاملات آپشن یا اختیار معامله در بورس در سال گذشته گفت: در انتهای سال گذشته، 4 دارایی پایه روی اختیار معامله تعریف شده بود و خرید و فروش 30 هزار قرارداد در بورس مورد معامله قرار گرفت. سال 96 هم این موضوع به صورت جدی پیگیری می شود.
وی ادامه داد: امسال به دنبال فراهم نمودن دسترسی آنلاین در بازار اختیار معامله هستیم .سخنگوی بورس تهران درباره اقدامات انجام شده در حوزه پذیرش گفت: سال 95 ، 20 جلسه پذیرش برگزار شد که حاصل آن پذیرش 23 شرکت و درج 9 شرکت بود که از این تعداد 7 شرکت به مرحله عرضه رسیدند.
مدیرعامل بورس تهران تاکید کرد: در صورت مساعد بودن وضعیت بازار و آمادگی سهامداران عمده به عرضه ، بورس تهران آمادگی عرضه شرکت ها رادارد. همچنین 7 شرکت عرضه شده 10 هزار میلیارد تومان به ارزش بازار افزودند.
وی با اشاره به پذیرش 12 اوراق بدهی خاطر نشان کرد: سال گذشته 5 صندوق قابل معامله در بورس تهران عرضه شد .
دکتر قالیباف اصل با اشاره به رشد معاملات برخط در بورس افزود: خرید و فروش برخط (آنلاین) در سال 95، به رقم 287 هزار میلیارد ریال رسید و نسبت به سال 94 که 233 هزار میلیارد ریال بوده معادل 23 درصد افزایش دارد. تطبیق از نظر حجمی افزایش 21 درصدی را نشان می دهد. سهم بر خط از معاملات نرمال به 29 درصد می رسد. این نسبت برای سال 94 برابر 27 درصد بوده است.

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :