دستورالعمل سرمایه‌گذاری در مناطق گردشگری صادر و ابلاغ شد

دستورالعمل سرمایه گذاری در مناطق گردشگری با تصویب وزارت جهاد کشاورزی، سازمان میراث فرهنگی و سازمان حفاظت محیط زیست به تصویب رسیده و ابلاغ شد.
محمدعلی فیاضی، مدیرکل دفتر همکاری و توافق‌های ملی گردشگری و دبیر کمیته ملی طبیعت گردی کشور به خبرنگار مهر گفت: دستورالعمل سرمایه‌گذاری در مناطق گردشگری بعد از جلسات متعدد و کارگروه کارشناسی با حضور دستگاه‌های عضو کمیته ملی طبیعتگردی تشکیل شد به تصویب سه دستگاه وزارت جهاد کشاورزی، سازمان میراث فرهنگی و سازمان حفاظت محیط زیست رسید و به دستگاه‌ها ابلاغ شد.
به گفته فیاضی در این دستور العمل مشخص شده است که سرمایه گذاران چه کارهایی می‌توانند انجام دهند تا هم سرمایه‌گذاری تسهیل شود و هم مشکلاتی برای مناطق طبیعی بوجود نیاید.
وی افزود: در این دستورالعمل ساز و کارهایی تعریف شده که با توجه به صیانت از مناطق طبیعی بتوان با سازه‌های متناسب با عرصه‌های مناطق طبیعی و زون‌های گسترده و متمرکز فعالیت‌های طبیعت گردی در این مناطق رونق پیدا کند و با توجه به «آیین نامه ایجاد و اصلاح تاسیسات گردشگری» تلاش شده تا مصادیق گردشگری که می‌تواند در این مناطق طبیعی ایجاد شود را در این دستورالعمل بیاوریم یکی از برنامه‌های جدی ما  در این دستور العمل این است که ساز و کاری تعریف شود که سایت های طبیعتگردی که آماده هستند تا سرمایه‌گذاران در آنها کار کنند و سرمایه‌گذاری مسئولانه در این مناطق انجام شود را در اولویت قرار دهیم اولین منطقه ای که قرار است روی آن کار شود منطقه حفاظت شده «خبر» در استان کرمان است. فیاضی ادامه داد: در این منطقه گردشگری براساس ظرفیت‌های موجود کمیته ملی طبیعتگردی در نظر دارد تا با رعایت ارزیابی اثرات زیست محیطی، طرح گردشگری متناسب با ساختار اجتماعی و معماری منطقه و با رعایت ظرفیت و تحمل  گردشگر پذیری، زمینه ای را ایجاد کند که آن منطقه بتواند به عنوان منطقه طبیعتگردی شناخته شود. کارهای این منطقه در حال انجام است. اگر بتوانیم بهره برداری از این منطقه را به بخش خصوصی  واگذار کنیم که در مکان هایی که امکان ایجاد سازه‌های متناسب وجود دارد، فعالیت کنیم و زمینه ورود گردشگران را با رعایت مسائل زیست محیطی بوجود بیاوریم؛ اقدام بسیار مهمی صورت گرفته است. دبیر کمیته ملی طبیعتگردی گفت: براساس مطالعات مصوب سازمان محیط زیست، مشاور و سرمایه گذار موظف است براساس مطالعات خود، زون‌هایی را در این طرح پیش‌بینی کند. طرح گردشگری این منطقه در مرحله تایید است و طرح مطالعات اثرات زیست محیطی نیز به تازگی به تایید رسیده است و پیش‌بینی می‌شود که این طرح الگویی باشد برای انجام فعالیت‌های طبیعتگردی مسئولانه در مناطق حفاظت شده که تحت نظارت سازمان حفاظت محیط زیست کشور فعال است.

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :