در دولت تدبیر و امید صورت گرفت؛ تفاهم نامه همکاری بانکی میان ایران و روسیه امضا شد

تفاهم نامه همکاری بانکی میان ایران و روسیه در حوزه های مبارزه با پولشویی، مبارزه با تامین مالی تروریسم، پیمان های پولی و تسویه حساب به ارزهای محلی توسط معاون ارزی بانک مرکزی و معاون بین الملل بانک مرکزی روسیه امضا شد.
به گزارش ایرنا از روابط عمومی بانک مرکزی، این تفاهم نامه در حاشیه چهارمین نشست کارگروه بانکی و مالی ایران و روسیه که در روز پنجشنبه، 11 شهریور به میزبانی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و با حضور نمایندگان بانک های ایرانی و روسی برگزار شد، به امضا رسید.
در این نشست غلامعلی کامیاب، معاون ارزی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ضمن عرض خیر مقدم به هیات نمایندگان روسی گفت: پس از رفع تحریم ها و با برگزاری جلسات پیشین، زمینه گسترش فعالیت های بانکی میان دو کشور فراهم شده چراکه تنها با توسعه این روابط می توان حجم مبادلات تجاری میان دو کشور را افزایش داد.
وی افزود: بدون روابط بانکی گسترده و کارآمد، انجام امور تجاری و اقتصادی ممکن نیست و برگزاری چنین جلساتی می تواند شرایط توسعه روابط بانکی دو کشور برای فعالیت های اقتصادی مانند راه اندازی پروژه های بزرگ همچون فناوری اطلاعات، برق، پتروشیمی و انرژی صلح آمیز را فراهم کند.
معاون ارزی بانک مرکزی به نتایج مثبت برجام اشاره و تصریح کرد: پس از برجام و رفع تحریم ها علیه نظام بانکی ایران، مبادلات بانکی بدون هیچگونه محدودیتی با ارزهای گوناگون بجز دلار قابل انجام است و در نتیجه، تمایل بانک های ایرانی نسبت به بسط و توسعه روابط بانکی بین المللی بیشتر شده است.
کامیاب به کیفیت سوئیچ ملی کارت های بانکی ایران اشاره کرد و گفت: سوئیچ ملی کارت های بانکی توسط متخصصان ایرانی، طراحی و پیاده سازی شده است و با استاندارد ها و پروتکل های جهانی همخوانی دارد. اتصال سوئیچ های ملی کارت های بانکی در چارچوب سیاست های کلی بانک مرکزی انجام می شود لذا متخصصان این حوزه نیز می توانند مذاکرات خود را برای اتصال سیستم های پرداخت دوکشور، آغاز کنند.
وی خواستار رفع موانع گسترش مراودات بانکی شد و تاکید کرد: در این زمینه اقداماتی انجام شده که کافی نیست و لازم است مورد توجه اعضای کارگروه قرار بگیرد. همچنین انتظار می رود که با بررسی و مذاکره، سهولت نقل و انتقالات مورد توجه قرار گرفته و مسایل افتتاح حساب در بانک های دو کشور بررسی شود.
وی ادامه داد: بدون شک، تحقق این موارد منجر به توسعه تجارت خواهد شد و خرسندم که این اتفاقات در حال وقوع است چرا که کشور روسیه یکی از شرکای مطمئن ایران در زمینه های گوناگون است.
در این جلسه، اسکوبلکین، معاون بین الملل بانک مرکزی روسیه ضمن تشکر از بانک مرکزی ایران برای میزبانی این جلسه گفت: رؤسای بانک های مرکزی دو کشور طی جلساتی که با یکدیگر داشتند، آمادگی خود را برای توسعه و تعمیق روابط بانکی ابراز کرده و لازم است نسبت به گسترش این روابط، اقدامات لازم صورت گیرد.
وی هدف از برگزاری این جلسات را شناسایی و رفع موانع و اتخاذ ترتیبات لازم برای گسترش روابط بانکی عنوان کرد و افزود: بانک مرکزی روسیه پس از رفع تحریم های بین المللی علیه ایران، بیشترین توجه و تلاش خود را بر توسعه روابط تجاری و اقتصادی و کمک به گسترش سرمایه گذاری های دوجانبه متناسب با ظرفیت های اقتصادی دو کشور مبذول داشته است.
به گفته اسکوبلکین، ارتقای امنیت و تسهیل تسویه حساب ها تنها به سود اشخاص حقوقی نخواهد بود بلکه عموم افراد و اشخاص حقیقی نیز از برقراری روابط تجاری میان دوکشور منتفع خواهند شد. وی همچنین بر همکاری میان دو بانک مرکزی در خصوص اتصال سیستم های پرداخت دو کشور تاکید کرد.

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :

<