ثریا شارقی،مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری تهران خبر داد: بررسی جایگاه استانداری درراهبری نظام اداری در کنگره بین المللی حقوق ایران

مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری تهران با اشاره به ضرورت های زندگی شهری که شهروندان را با نظام های اداری، گاه پیچیده درگیر می کند، گفت: رعایت حقوق شهروندی در نظام اداری یکی از مهم ترین زیرشاخه های منشور حقوق شهروندی بود که مصوبه 19 ماده ای آن توسط شورای عالی اداری در اسفندماه سال گذشته ابلاغ شد.
ثریا شارقی بند 1 ماده 18 این مصوبه را توضیح داد و افزود: مسئولیت هدایت، راهبری، پیگیری و نظارت بر اجرا در سطح استان موضوع اصلی ماده 18 این مصوبه است که مسئولیت آن به عهده استاندار بوده و رفع تبعیض و ایجاد نظام اداری کارآمد را دنبال می کند.
شارقی ادامه داد: طبق بند 4ماده 18 استانداران موظفند گزارش های تحلیلی- تفصیلی خود را در خصوص نحوه اجرای این مصوبه به صورت دوره ای به سازمان اداری- استخدامی ارسال کنند که این گزارش ها سالانه به رئیس جمهور و هیات وزیران ارائه می شود.
وی افزود: تا پيش از اين مستندات قانوني موجود در راستاي حمايت از حقوق شهروندي در نظام اداري عموما به مصوبه شوراي عالي اداري تحت عنوان تكريم مردم و جلب رضايت ارباب رجوع و نيز بخشنامه موضوع ماده ۵ قانون مديريت خدمات كشوري و دستورالعمل هایي مرتبط مي شد كه آنهم متاسفانه در سالهاي اخير و با انحلال سازمان مديريت و برنامه ريزي به طور كامل متوقف شده و يا به صورت ناقص به مرحله اجرا در آمده بود .
شارقی نقش سمن ها در نظارت بر اجرای حقوق شهروندی را مهم دانست و با بیان اینکه نقش سازمان‌های مردم‌نهاد در آگاه‌سازی مردم به حقوق شهروندی بسیار موثر است، افزود: صیانت از حقوق شهروندان با برگزاری جلسات سخنرانی محقق نمی‌شود و برای تحقق این منظور نیاز به برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای همه اقشار جامعه داریم.
وی افزود: دولت تدبیر و امید برای افزایش امنیت، آزادی و شایسته سالاری اقدام به تهیه منشور حقوق شهروندی براساس قوانین و احکام اسلامی کرده است و یکی از تاکیدات دکتر روحانی بر روی منشور حقوق شهروندی بود که بدینوسیله کرامت هر شهروند در جمهوری اسلامی در همه ابعاد آن مورد توجه قرار گرفته است.
جامعه آگاه به حقوق شهروندی، نظم و قانون‌پذیری بیشتری دارد
ثریا شارقی با تاکید بر این نکته که جامعه آگاه به حقوق شهروندی، نظم و قانون‌پذیری بیشتری دارد، گفت: آگاهی به حقوق دیگران و حقوق فردی در حقیقت بستر برداشته شدن بساط ظلم و جفا در جامعه است.
وی بیان کرد: اینکه کشورهای پیشرفته جامعه متعادلی دارند و قانون‌مندی در این جوامع سطح بسیار مناسبی دارد، یک حقیقت است که باید پذیرفت و این مهم ارتباط مستقیمی با آگاهی مردم از حقوق شهروندی دارد.
مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری تهران ضمن ابراز خرسندی از برگزاری کنگره بین المللی حقوق ایران تصریح کرد: استانداری تهران در راستای گسترش فرهنگ حقوق شهروندی تلاش گسترده ای می نماید تا با ارائه مقالات علمی، تخصصی به تحلیل و واکاوی این موضوع در سطح استانی و حتی کشوری بپردازد و بتواند تاثیرات مثبتی در مسائل حقوقی کشور داشته باشد.
وی تاکید کرد: رعایت حقوق شهروندی خواسته ی مهم مردم شریف و انقلابی ایران بوده است و بنابراین تمامی مدیران استانی و دستگاههای اجرایی باید بیش از گذشته نسبت به تکریم مردم به عنوان صاحبان حق اهتمام ورزند.
علاقه مندان می توانند با توجه به محورهای کنگره در حوزه نظام اداری در حقوق شهروندی، مقالات خود را برای شرکت در این کنگره از طریق پایگاه اینترنتی www.Lawi.ir به دبیرخانه ارسال نمایند و یا با شماره های 4-33699093-021و 9-36621318-021 تماس حاصل نمایند.
نخستین کنگره بین المللی حقوق ایران با رویکرد حقوق شهروندی و با هدف تقویت نظارت و اجرای قوانین در راستای توانمندسازی و ارتقاء کارآمدی دستگاه های اجرایی در زمینه حقوقی و همچنین معرفی آخرین نظریه ها و دستاوردهای علمی، تبادل دیدگاهها، با حمایت دانشگاه¬ها و دستگاه¬های اجرایی کشور با حمایت وزارتخانه ها از جمله وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، صنعت، معدن و تجارت، ورزش و جوانان، تعاون، کار ورفاه اجتماعی، امور اقتصادی و دارایی، نیرو، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری سازمان های مدیریتی از جمله سازمان اداری و استخدامی کشور، فرهنگ و ارتباطات اسلامی، بورس و اوراق بهادار، حفاظت محیط زیست، بهزیستی کمیسیون ملی یونسکو- ایران، مرکز تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص مصلحت نظام و مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی و همچنین دانشگاه های سراسر کشور از جمله: تهران، بوعلی سینا، شهید چمران اهواز، آزاد دامغان و… با محوریت نظارت و اجرای قوانین در دستگاه های اجرایی، ایجاد محیط و ساختار مناسب حقوقى، قضایى و ادارى براى تحقق اهداف چشم انداز 20 ساله کشور به همت مرکز همایش¬های بین المللی توسعه؛ 30 و 31 شهریورماه سال جاری در برج میلاد تهران، برگزار می گردد.

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :