تولید کننده بدون دانش از گردونه خارج می شود

اتحادیه لوازم خانگی وظیفه نظارت بر خرید و فروش لوازم خانگی را دارد و کلیه کالاهای داخلی را از لحاظ کیفیت و خدمات  پس از فروش ارزیابی می کند از اصالت  کالاهای خارجی مطلع هستند
و با خدمات پس از فروش کالاهای خارجی نیز آشنا هستند.
کارت های اعتباری خرید کالای ایرانی به رونق اقتصادی کمک می کنند اما تضامین پرداخت که از سوی بانک ها از مردم گرفته می شود سنگین است و این تضامین خود عاملی برای عدم استقبال از سوی مردم است. هرچند که دریافت  تضمین از سوی بانک ها لازم و ضروری است.
با توجه به وضعیت اقتصادی حاکم بر کشور مردم باید کالایی را خریداری کنند  که حداقل 10 سال دوام داشته باشد  بهمین دلیل قسمتی از شعار اتحادیه ما کالای خوب ایرانی است که بدین طریق تولید کننده موظف می شود کیفیت را در تولیداتش رعایت کند.
کالاهایی که به روش قاچاق وارد کشور شدند و گارانتی معتبر ندارند با حمایت ها و پیگیری های اتحادیه لوازم خانگی با پرداخت حق گمرکی کالاها و تعریف گارانتی معتبر وارد بازار شوند تا هم نوسان قیمت که به صورت کاذب ایجاد شده از بین برود و هم عده ای که اظهار می کنند کالا کم است و از این شیوه برای فروش بهتر استفاده می کنند با شکست مواجه شوند
پنجمین نمایشگاه عرضه لوازم خانگی از 5 تا  8 آبان ماه در مصلی تهران برگزار می شود که در آن خریداران و مراجعان  با کالاهای خوب ایرانی آشنا می شوند و کالاهای وارداتی رسمی که دارای گارانتی معتبر می باشند نیز توسط عرضه کنندگان ارائه می شود .

خبرنگار: مریم باحور

واردات کالاهای قاچاق به داخل کشور مشکلات فراوانی را برای مصرف کننده و تولید کننده به وجود می آورد . با واردات کالاهای بدون گارانتی  هرچند که از برند مورد اطمینان هم باشند، مصرف کننده در صورت بروز مشکل قادر به تعمیر کالای خود نخواهد بود. تولید کننده نیز با بازاری مملو از لوازم خانگی خارجی مواجه می شود که بازار کالای داخلی را با رکود مواجه می کند
جلوگیری از ورود کالاهای قاچاق کمک شایان توجهی به رونق اقتصادی در کشور خواهد کرد لذا با توجه به تاکید مقام معظم رهبری در خصوص مبارزه با قاچاق کالا از جهت آسیب های جدی که به تولید و اقتصاد کشور وارد کرده است، مورد توجه اصناف و به خصوص صنف لوازم خانگی قرار گرفته است .
از طرفی اختصاص کارت های اعتباری عام در بانک ها برای خرید کالاهای ایرانی به اهمیت صنف لوازم خانگی افزوده است زیرا که با تلاش اتحادیه امکان خرید لوازم خانگی خارجی نیز فراهم شده که به عقیده رئیس اتحادیه این امکان به رونق اقتصادی کمک شایان توجهی خواهد کرد .  با توجه به نقش مهم لوازم خانگی در زندگی روزمره مردم خبرنگار سرزمین پویا با محمد طحان پور رییس اتحادیه لوازم خانگی به گفت و گو پرداخت و موضوعات و مباحث کنونی که مورد توجه بیشتر مخاطبان بود را مطرح کرد.  در ادامه گفت و گوی خبرنگار ما و محمد  طحان پور رئیس اتحادیه لوازم خانگی را خواهید دید:

*نحوه مدیریت و هدف شما در اتحادیه لوازم خانگی چگونه است؟
در اتحادیه لوازم خانگی تاکید  ما بر نگرش « جلب رضایت اعضای اتحادیه و ارباب رجوع » است. بر این اساس ما به منظور بهبود وضعیت خدمات دهی به مشتریان پیوسته به دنبال بهینه سازی فرآیند خدمات رسانی و ارتقای کیفیت تا جایی که در اختیارات اتحادیه است که مربوط به نظارت و هدایت فعالیت های صنفی است تلاش می کنیم.  اتحادیه لوازم خانگی جزو معدود اتحادیه هایی است که از سیستم های مدیریتی نوین بهره می برد و استانداردهای ISO9004, ISO9002, ISO9001 در آن اجرا می شود.

* اهداف شما چگونه عملی می شود؟
با توجه به وضعیت اقتصادی حاکم بر کشور مردم باید کالایی را خریداری کنند  که حداقل 10 سال دوام داشته باشد  بهمین دلیل قسمتی از شعار اتحادیه ما کالای خوب ایرانی است که بدین طریق تولید کننده موظف می شود کیفیت را در تولیداتش رعایت کند.

*رویه واحدهای فروش در راستای کالای ایرانی به چه صورت است ؟
سودی که از فروش کالای خوب و با کیفیت به دست می آید در مقایسه با کالاهای متفرقه کمتر است اما با این حال ما به عنوان یک فروشنده کالا همیشه به خریداران توصیه می کنیم کالای با کیفیت تهیه کنند هرچند که سود حاصل از آن  کم باشد.
* وظیفه اتحادیه چیست؟
اتحادیه لوازم خانگی وظیفه نظارت بر خرید و فروش لوازم خانگی را دارد و کلیه کالاهای داخلی را از لحاظ کیفیت و خدمات  پس از فروش ارزیابی می کند از اصالت  کالاهای خارجی مطلع هستند و با خدمات پس از فروش کالاهای خارجی نیز آشنا هستند.

* مشکل کار تولید که منجر به عدم اطمینان مصرف کننده می شود کجاست؟
برخی از تولید کنندگان لوازم خانگی بدون  داشتن دانش و اطلاعات لازم و نیز امکانات کافی اقدام به تولید برخی اقلام لوازم خانگی کردند که این امر منجر به افزایش قیمت و کاهش کیفیت در برندهای متفرقه شود. در حال حاضر با آگاه سازی مردم  نسبت به خرید کالای با کیفیت برخی از تولید کنندگان که بدون داشتن امکانات در این حوزه ورود کرده بودند از گردونه خارج خواهند شد و در بازار کنونی تنها تولید کنندگان منتخب و مورد تایید مردم فعالیت خواهند کرد.

* نمایشگاه عرضه لوازم خانگی نزدیک است ، این نمایشگاه چه دستاوردهایی را به همراه دارد؟
پنجمین نمایشگاه عرضه لوازم خانگی از 5 تا  8 آبان ماه در مصلی تهران برگزار می شود که در آن خریداران و مراجعان  با کالاهای خوب ایرانی آشنا می شوند و کالاهای وارداتی رسمی که دارای گارانتی معتبر می باشند نیز توسط عرضه کنندگان ارائه می شود .

* نمایشگاه قبل را چطور دیدید؟
استقبال از چهارمین نمایشگاه توسط مردم به گونه ای بود که نسبت به ساعات کار نمایشگاه و افزایش ساعات خدمات دهی در خواست های متعددی داده شد که این امر نشانگر استقبال گسترده مردم در زمینه خرید کالاهای معتبر داخلی و خارجی  بود.

* نظر شما درباره قاچاق و راه مبارزه با آن چیست؟
با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص برخورد و جلوگیری از قاچاق کالا  تا سطح عرضه در حال حاضر اقدامات بسیار خوبی صورت گرفته است.  یکی از مولفه های جلوگیری از قاچاق عدم خرید این کالاها از سوی مردم است. مردم باید بدانند که خرید کالاهای قاچاق تولید داخل را از رونق خارج کرده و منجر به بیکاری کارگران و تعطیلی کارخانه های تولیدی خواهد شد. با توجه به عواقب ناگوار این پدیده می بایست با حمایت از تولیدات داخلی از وقوع چنین اتفاقاتی جلوگیری کرد.
خرید کالا به صورت قاچاق با ارز کار بسیار ناپسندی است زیرا که تهیه دارو نسبت به خرید کالا ارجحیت دارد.  تهیه کالا با ارزی که برای تهیه دارو مناسب تر است کار فاسدی است که اقتصاد را از ریشه با مشکل مواجه می کند.
کالاهای متعددی در حال حاضر از طریق قاچاق وارد کشور می شوند که نسبت به لوازم خانگی گسترده تر در دسترس تر نیز می باشند. اما چون لوازم خانگی جزو جدایی ناپذیر در زندگی انسان هاست دولت مردان تصمیم گرفته اند ابتدای امر با جلوگیری از قاچاق لوازم خانگی طرح را شروع کنند که کار بسیار پسندیده ای نیز می باشد.
* برخورد با قاچاق در حوزه لوازم خانگی را چطور ارزیابی می کنید؟
در زمینه برخورد با قاچاق کالا که از سوی بازرسان اتاق اصناف صورت گرفت با توجه به اینکه ما شاهد  وقایع بازار مردمی تهران بودیم پیش از اینکه بازرسین اتاق اصناف وارد کار شوند، مهلت 1 ماهه ای را برای اطلاع رسانی گرفتیم و به کلیه واحدها و عرضه کنندگان در خصوص کالاهای قاچاق هشدار دادیم ، اما با توجه به خرید کالاهای بدون فاکتور توسط فروشندگان با مشکل روبرو شدیم.  اغلب فروشندگان در زمان تهیه کالا فاکتور مربوطه را تهیه نکرده اند که در این زمینه فرصت 15 روزه ای به آنها دادیم که این مهلت به منظور تهیه فاکتور از شرکت ها می باشد.

* اتحادیه در راستای جلوگیری از قاچاق چه اقداماتی را انجام داده است؟
جلوگیری از ورود کالاها به شکل قاچاق موازی که مصرف کننده در این زمینه بیشترین ضربه را می خورد یکی از اهداف مهم اتحادیه است. کالاهایی که گارانتی  معتبر ندارند و مصرف کننده پس از چند سال استفاده  امکان تغییر آنها را ندارد  و یکی از مشکلات اغلب مشتریان است که از برند معروف خرید کردند که گارانتی  معتبری نداشته است.

* ارزیابی شما از کارت های خرید کالاهای ایرانی چیست؟
کارت های اعتباری خرید کالای ایرانی به رونق اقتصادی کمک می کنند اما تضامین پرداخت که از سوی بانک ها از مردم گرفته می شود سنگین است و این تضامین خود عاملی برای عدم استقبال از سوی مردم است. هرچند که دریافت  تضمین از سوی بانک ها لازم و ضروری است.
* چطور مطمئن شویم که کالای قاچاق
نخریده ایم؟
برای اطمینان از خرید کالاهای  غیر قاچاق باید نام کشور سازنده و گارانتی در فاکتور خرید ذکر شود. کشور سازنده در شناسایی کالای قاچاق مهم است. کالاهای اصلی که مورد تایید اتحادیه است از طریق نشریه اتحادیه به اطلاع عمومی می رسد که علاقه مندان می توانند نسبت به تهیه آن اقدام نمایند. به تازگی قوانینی از سوی وزارت صنعت و معدن و تجارت در خصوص واردات کالا تصویب شده که براساس  آن کالاها باید از کشور سازنده وارد کشور شود.  یعنی مهر و تایید کشور سازنده در هنگام ورود کالا ضروری است که این امر از قاچاق بسیاری از  کالاها جلوگیری خواهد کرد.

* آیا کیفیت کالای ایرانی مورد تایید است؟
در حال حاضر تولید کنندگان ایرانی نهایت تلاش خود را برای رضایت مشتریان به کار گرفته اند و در زمینه کیفیت و خدمات با کالاهای خارجی رقابت می کنند. در حقیقت رضایت مشتریان در هنگام فروش کالاها و خدمات پس از فروش جزو وظایف مهم تولید کنندگان است.

* جایگزینی کد رهگیری به جای بارکد شکست خورده شبنم را چطور می بینید ؟
کد رهگیری کالا از گمرک یکی از اقدامات مفید در جهت جلوگیری از عرضه قاچاق کالاست که امیدواریم با اجرایی شدن این طرح  که البته باید با زمینه و دانش کافی انجام شود، بسیاری از مشکلات حال حاضر بازار از بین برود. اجرای طرح کد رهگیری کالا نیاز به نیروهای آموزش دیده دارد.

* افزایش قیمت ناشی از مباره با قاچاق از نظر شما تایید شده است ؟
طرح مبارزه با قاچاق نباید تاثیری بر قیمت کالاها داشته باشد اتحادیه مخالف افزایش قیمت ناشی از مبارزه با قاچاق کالا است.

* اتحادیه برای تامین  کالای بازار چه اقداماتی انجام می دهد؟
امیدواریم کالاهایی که به روش قاچاق وارد کشور شدند و هزینه های گمرکی آن ها پرداخت نشده و گارانتی  معتبر ندارند با حمایت ها و پیگیری های اتحادیه لوازم خانگی با پرداخت حق گمرکی کالاها و تعریف گارانتی معتبر وارد بازار شوند تا هم نوسان قیمت که به صورت کاذب ایجاد شده از بین برود و هم عده ای که اظهار می کنند کالا کم است و از این شیوه برای فروش بهتر استفاده می کنند با شکست مواجه
شوند.

* کلام آخر؟
تا جایی که می شود کالای ایرانی خوب بخرید. از واحدهایی خرید انجام دهید که پروانه کسب داشته باشند زیرا که تخلف واحدهای دارای پروانه کسب به دلیل بازرسی و نظارت بسیار کم است

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :