تعیین تکلیف یک اثر تاریخی شهر هشتگرد

اختلاف 20 ساله بر سر مالکیت کاروانسرای تاریخی ینگی امام بین شهرداری هشتگرد و اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان البرز پایان یافت و برای این اثر تاریخی تعیین تکلیف شد
در نشست عصر سه شنبه که در فرمانداری ساوجبلاغ با حضور فرماندار، مدیر کل میراث فرهنگی و گردشگری البرز، شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر هشتگرد برگزار شد، با مداخله فرماندار اختلاف بر سر مالکیت مجموعه تاریخی ینگی امام به پایان رسید.
فرماندار ساوجبلاغ در این نشست، گفت: کاروانسرای ینگی امام یک مجموعه بی نظیر تاریخی است که به لحاظ نبود مدیریت و اختلافات موجود درباره آن در حال نابودی است.
ابوالقاسم پالیزگیر گفت: در گذشته ژاندارمری وقت مجموعه را تبدیل به پادگان و راهنمایی و رانندگی هم قسمتی از محوطه آن را پارکینگ خودروهای اسقاطی و تصادفی کرده بود که بعد از توافق نهایتا به میراث فرهنگی تحویل شد.
وی افزود: شهرداری هشتگرد با توافق صورت گرفته به احداث حصار در اطراف این مجموعه تاریخی اقدام کرده بود که بدینگونه بحث در خصوص مالکیت مجموعه شکل گرفت و اختلاف بین شهرداری و میراث فرهنگی آغاز وتا امروز ادامه داشته است.
پالیزگیرگفت: این مجموعه تاریخی متعلق به همه مردم است وباید شهرداری کمک کند تا مشکل به وجود آمده حل وفصل شود.
وی گفت: این کاروانسرا در پیشانی شهر قرار گرفته که امیدواریم بعد از یک دهه شاهد ساماندهی آن باشیم.
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز از تفاهم به وجود آمده ابراز رضایت کرد و گفت: یکی از وظایف میراث فرهنگی حفظ، احیا، معرفی و بهره برداری از آثار تاریخی و فرهنگی است.
عبدالناصر میرچی اظهار داشت: در سازمان میراث فرهنگی دونوع نگاه گورستانی وزندگی وجود دارد که بهترین نگاه به میراث فرهنگی نگاه زندگی بوده چرا که ضمن حفظ، به احیای آن نیز پرداخته می شود.

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :