بورس‌های اروپایی-آسیایی از ایده بورس کالای ایران استقبال کردند

نشست FEAS ماه آینده در مصر برگزار خواهد شد که احتمال دارد ارائه «استفاده از بلاک چین در مدیریت وثایق مشتریان در معاملات نقدی» از سوی بورس کالای ایران بتواند دریچه ای جدید را در استفاده از بلاک چین به عنوان یک تکنولوژی نوظهور در بازارهای مالی دنیا باز کند.
ایده خلاقانه بورس کالای ایران برای استفاده از یک تکنولوژی جدید در بازارهای مالی، مورد استقبال ویژه AFM و همچنین کارشناسان فدراسیون بورس‌های اروپا- آسیایی (FEAS) قرار گرفت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا) و به نقل از میزان، بورس کالای ایران به عنوان یکی از اعضای انجمن بازارهای آتی (Association of Futures Markets) در کارگاه این انجمن که به تاریخ ۳۰سپتامبر ۲۰۱۶ در مجارستان برگزار شد شرکت کرد و یک ایده خلاقانه ارائه داد.این ایده خلاقانه، برای استفاده از یک تکنولوژی جدید در بازارهای مالی، مورد استقبال ویژه  AFM  و همچنین کارشناسان فدراسیون بورس‌های اروپا- آسیایی (FEAS) قرار گرفت.
انجمن بازارهای آتی (AFM) متشکل از بورس های مهم دنیاست که در زمینه قراردادهای آتی فعالیت می کند و سالانه با برگزاری کارگاه هایی (Workshop) به بحث و تبادل نظر در خصوص آخرین دستاوردها و فعالیت های خود می پردازد.
آخرین کارگاه انجمن بازارهای آتی جمعه هفته گذشته ۳۰ سپتامبر برگزار شد که موضوع اصلی این کارگاه به ظهور یک تکنولوژی جدید در بازارهای مالی با عنوان بلاک چین (Blockchain) اختصاص داشت.
بلاک چین، تکنولوژی جدید در حوزه فناوری اطلاعات است که به نوعی یک فناوری برای انتقال داده ها به شمار می رود که برای اولین بار در بیت کوین Bitcoin از آن استفاده شده است.
براساس بررسی های به عمل آمده، Blockchain هزینه های معاملاتی در بازارهای مالی را به شدت کاهش می دهد که البته این تکنولوژی نوظهور برای بازارهای مالی مزایا و معایبی خواهد داشت که کارگاه انجمن بازارهای آتی به منظور اعلام نظرات و ایده های اعضای AFM برای معرفی بهترین روش ها برای استفاده از بلاک چین برگزار شد.
در کارگاه مجارستان عمده بحثی که در رابطه با استفاده از بلاک چین مطرح شد، بکارگیری از این تکنولوژی در بخش تسویه و پایاپای پس از معاملات بود. به این ترتیب کارشناسان بورس های عضو انجمن بازارهای آتی که عمدتا متخصصان آی تی و بازارهای مالی بودند، از جنبه های مختلف استفاده از بلاک چین در بخش تسویه و پایاپای و میزان عملیاتی بودن این تکنولوژی در بازارهای مالی را مورد بررسی قرار دادند. در این بین کارشناسان بورس کالای ایران طی ارائه ای که در این کارگاه داشتند، در خصوص استفاده از Blockchain در مدیریت وثایق مشتریان (Collateral Management) توضیحاتی فنی دادند که این ایده خلاقانه و جدید در خصوص استفاده از تکنولوژی بلاک چین، مورد استقبال ویژه اعضا قرار گرفت. همچنین بررسی جزییات ایده بورس کالای ایران در پنلی به مدیریت کارشناسان بورس کالا تشریح شد.
نکته قابل توجه این بود که ارائه بورس کالای ایران در انجمن بازارهای آتی به حدی مورد استقبال اعضای AFM قرار گرفت که فدراسیون بورس‌های اروپا- آسیایی FEAS نیز از بورس کالا برای حضور در کنفرانس ماه آینده FEAS و ارائه «استفاده از بلاک چین در مدیریت وثایق مشتریان» دعوت به عمل آورد.

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :