بهره‌برداری از ۶۱ واحد آموزشی خیرساز در استان اصفهان

استاندار اصفهان با بیان اینکه ۶۰ درصد از مدارس فلاورجان غیرقابل استفاده هستند، گفت: از ابتدای امسال تا کنون ۶۱ واحد آموزشی توسط خیران در استان اصفهان به بهره‌برداری رسیده است.
به گزارش تسنیم از فلاورجان، رسول زرگرپور در نخستین همایش خیران مدرسه ساز شهرستان فلاورجان اظهار داشت: 61 واحد آموزشی توسط خیران در سال 1395 در استان اصفهان به بهره‌برداری رسیده است که امروز شاهد افتتاح هنرستان خیرساز «قفقازی» در شهر فلاورجان هستیم. وی افزود: میزان مدارس غیرقابل استفاده در استان اصفهان 27 دصد و در شهرستان فلاورجان 60 درصد است، این درصد نشان می‌دهد که لازم است خیران مدرسه ساز برای ساخت مدارس جدید در این شهرستان متمرکز شوند. استاندار اصهفان با اشاره به اهمیت مدرسه سازی گفت: به نظر من هر مدرسه‌ای که تعطیل شود در مقابل، یک بند در زندان اضافه می‌شود، بنابراین با ایجاد زمینه مناسب برای تحصیل دانش‌آموزان می‌توان از آسیب‌های اجتماعی جلوگیری کرد و خیران می‌توانند در حوزه احداث مراکز آموزشی پیش قدم باشند. وی با بیان اینکه غرفه‌های میدان امام(ره) اصفهان توسط «صارم‌الدوله» وقف شده و عمل به وقف آن بر عهده حاکم اصفهان است، گفت: با توجه به وضعیت مدارس شهرستان فلاورجان که در نزدیک شهر اصفهان قرار دارد و سرریز جمعیتی کلان شهر اصفهان را می‌پذیرد هزینه ساخت یک مدرسه جدید به جای مخروبه‌ترین مدرسه در شهرستان فلاورجان از محل خیریه صارم‌الدوله تأمین می‌شود. زرگرپور با اشاره به ظرفیت بزرگ خیران در استان اصفهان اضافه کرد: استان اصفهان بیشترین تعداد خیر در سطح کشور را دارد و این خیران در بخش‌های مختلف و به صورت تخصصی فعالیت دارند، نه تنها به مدرسه سازی پرداخته بلکه در رشته‌های تخصصی همچون کمک به بیماران شکاف کام، حمایت از دانش‌آموزان و دانشجویان نخبه علمی و بسیاری از بخش‌های دیگر فعالیت دارند. وی گفت: مردم استان اصفهان بیشترین مشارکت را در امور عام‌المنفعه دارند و صبح امروز کنلگ ساخت 2 هنرستان و مدرسه 12 کلاسه خیرساز در استان اصفهان بر زمین خورد.
25 مدرسه در وضعیت قرمز
فرماندار فلاورجان در این مراسم با بیان اینکه 25 مدرسه از 180 مدرسه شهرستان فلاورجان در وضعیت قرمز قرار دارد، اظهار داشت: 35 واحد آموزشی در 3 سال آینده به مدارس غیر قابل استفاده تبدیل می‌شود بنابراین شهرستان فلاورجان نیازمند حضور خیران برای ساخت مدرسه است. اصغر هدایت گفت: شهرستان فلاورجان در کنار کلانشهر اصفهان بیشترین تعداد کلاس تشکیل شده در کانکس را دارد و نشست زمین و کاهش سطح آب‌های زیرزمینی سبب شده تا بسیاری از مدارس این شهرستان که عمری کمتر از 20 سال دارند به وسیله ترک‌های بزرگ ناشی از نشست زمین آسیب ببینند. وی گفت: 2 مدرسه توسط بنیاد برکت در هفته آینده و یک مدرسه خیرساز در نیمه نخست مهر در شهرستان فلاورجان به بهره‌برداری می‌رسد همچنین احداث 6 مدرسه تا پایان سال جاری به اتمام می‌رسد و کنگ 3 مدرسه در هفته‌های آینده بر زمین می‌خورد.
تحصیل 4 هزار تبعه افغان
در فلاورجان
رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان فلاورجان در این مراسم با گرامیداشت یاد و خاطره 330 شهید دانش‌آموز و 9 معلم شهید شهرستان فلاورجان اظهار داشت: آموزش و پرورش شهرستان فلاورجان قدمت 100 ساله دارد و 34 هزار دانش‌آموز در مرکز شهرستان و 6 هزار دانش‌آموز در بخش پیربکران در حال تحصیل هستند. علی اکبر کمالی با بیان اینکه 4 هزار نفر فرهنگی در شهرستان در حال فعالیت هستند، افزود: 4 هزار تبعه افغانی در شهرستان فلاورجان در حال تحصیل هستند که از نظر فضای آموزشی و نیروی انسانی برای این افراد برنامه‌ریزی ویژه‌ای نشده است. وی گفت: بیش از 50 درصد از مدارس شهرستان فلاورجان نیازمند تعمیر و بازسازی است و افت سطح آب‌های زیرزمینی سبب شده تا مدارس این شهرستان نشست کرده و ترک‌های زیان‌باری به ساختمان مدارس وارد شود. رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان فلاورجان تصریح کرد: از سال 1386 تا 1393، 7 مدرسه در شهرستان به بهره‌برداری رسید که از سال 1393 تا کنون 12 مدرسه توسط خیران احداث و مورد استفاده دانش‌آموزان قرار گرفته است. به گزارش تسنیم، هنرستان خیرساز «دکتر تقی قفقازی» با حضور استاندار اصفهان، مدیرکل نوسازی مدارس استان و جمعی از مسئولان شهرستانی در زمینی به وسعت 3 هزار و 205 متر مربع و زیربنای یک هزار و 486 متر مربع دارای 10 کلاس درس و 3 اتاق اداری به همراه کتابخانه، آزمایشگاه و واحد سمعی و بصیری و سالن اجتماعات به بهره‌برداری رسید. اهداء 100 جلد کتاب توسط مرکز اسناد و کتابخانه ملی در استان اصفهان به این هنرستان تازه تأسیس از دیگر جزئیات این مراسم است. همچنین یکی از خیران حاضر در جلسه، احداث یک واحد آموزشی در شهرستان را قبول کرد. در ادامه سفر نیم روزه استاندار اصفهان به شهرستان فلاورجان، کلنگ احداث فرهنگسرا در شهر کلیشاد و سودرجان به زمین خورد.

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :