بنزین تک نرخی، ۱۵۰۰ تومان می‌شود؟

همزمان با قوت گرفتن ارائه پیشنهاد افزایش قیمت بنزین در فصل اصلاحیه بودجه سال ۹۵، وزیر نفت درباره هرگونه تغییر قیمت بنزین، اعلام کرد: «تصمیم گیری با دولت است.»
به گزارش مهر، هوشمند سوخت که تا چند سال قبل هم در سطح دولت و هم در سطح جامعه کلی برای خود طرفدار پیدار کرده بود با حذف سهمیه‌های بنزین این روزها به یک باره از چشم دولتمردان و خودروسواران افتاده است.
ناصر رئیسی‌فرد رئیس کانون کارفرمایان جایگاه‌های سوخت کشور در گفتگو با مهر با بیان اینکه هم اکنون مردم هیچ گونه رغبتی برای استفاده از کارت شخصی برای خرید بنزین در جایگاه‌ها ندارند، گفت: بر اساس مشاهدات انجام گرفته از سطح پمپ بنزین‌ها در سطح کشور، بیش از ۹۹ درصد از مردم برای خرید بنزین به‌جای کارت شخصی از کارت جایگاه‌داران برای خرید بنزین استفاده می‌کنند و عملا هیچ گونه استفاده‌ای از کارت‌های شخصی برای خرید بنزین نمی‌شود.
در سمت مقابل دولتمردان و به ویژه مسئولان وزارت نفت و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی هم با انتقادهای گاه و بیگاه خود از کارت‌های بنزین به نوعی شمشیر را برای حذف سامانه هوشمند بنزین از رو بسته‌اند.
سیدناصری سجادی مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران روز گذشته در گفتگو با سایت وزارت نفت از سامانه هوشمند بنزین به عنوان کاری بی‌فایده و زائد یاد کرد و با تاکید بر اینکه عرضه کارتی که جز بار هزینه‌ای بر دولت تاثیر دیگری ندارد، گفته است: مجموعه وزارت نفت اعتقادی به ادامه کار و موجودیت سامانه هوشمند سوخت برای عرضه بنزین ندارند.
همزمان با موج انتقادهای مسئولان وزارت نفت از عرضه کارتی بنزین، مجلس نهم در روزهای پایانی فعالیت خود لایحه‌ای را مصوب کرد که مطابق با آن وزارت نفت باید نسبت به حفظ کارت هوشمند بنزین و عرضه دو نرخی آن برنامه ریزی و اقدام کند.
بیژن زنگنه وزیر نفت چند هفته قبل با انتقاد از مصوبه روزهای پایانی بنزینی مجلس نهم با اعلام اینکه لایحه حذف این مصوبه بنزینی مجلس نهم در زمان اصلاح بودجه سال ۹۵ رسما از سوی دولت به مجلس ارائه می‌شود، در خصوص مزیت جمع آوری اطلاعات از طریق عرضه کارتی بنزین، تاکید کرده است: برخی می‌گویند از این کارت سوخت برای دریافت اطلاعات استفاده کنیم اما عملا در طول چند سال گذشته از هیچ یک از این اطلاعات داده‌ای استفاده نشده است.
این عضو کابینه دولت تدبیر و امید با اعلام اینکه دوره عرضه کارتی بنزین تمام شده است، تاکید کرد: اجبار به استفاده از کارت سوخت باعث می شود این کارت به ابزاری برای معامله تبدیل شود.

زنگنه: تصمیم تغییر قیمت بنزین با دولت است
سوالی که این روزها کارشناسان اقتصادی مطرح می‌کنند این است که آیا تغییرات مصوبه بنزینی روزهای پایانی مجلس نهم صرفا در محدوده حذف کارت و عرضه تک نرخی بنزین محدود خواهد شد؟ آیا دولت در کنار اعمال تغییرات در نحوه عرضه قصد ندارد در فصل اصلاحیه بودجه، قیمت بنزین را به عنوان پرطرفدارترین فرآورده نفتی کشور را هم کمی گران کند؟
بیژن زنگنه وزیر نفت در گفتگویی در خصوص احتمال اصلاح و تغییر قیمت بنزین در زمان ارائه طرح اصلاحیه بودجه سال ۹۵، اظهار کرده است: «تصمیم گیری در این مورد بر عهده دولت است.»
به عبارت دیگر وزیر نفت با رد احتمال تثبیت قیمت بنزین در ادامه سال ۱۳۹۵، هرگونه افزایش احتمالی قیمت این محصول پرطرفدار نفتی را جز اختیارات هیات دولت عنوان کرده است.
در این بین پیش بینی می‌شود وزارت نفت در فصل اصلاحیه بودجه در کنار ارائه پیشنهاد حذف کارت و عرضه تک نرخی این فرآورده نفتی سناریوهایی پیشنهادی افزایش قیمت بنزین را هم به دولت برای تصمیم گیری و تصویب ارائه کند.
با این وجود ارائه سناریوهای پیشنهادی گرانی قیمت بنزین به منزله قطعی بودن آن نیست و این احتمال وجود دارد که سناریوهای پیشنهادی افزایش قیمت بنزین در دولت تصویب و یا رد شود.
بنزین تک نرخی، ۱۵۰۰ تومان می‌شود؟
در شرایط فعلی با توجه به نوسان قیمت نفت خام به بشکه‌ای کمتر از ۵۰ دلار، بهای هر لیتر بنزین در بازار فوب خلیج فارس حدود ۱۱۰۰ تا ۱۲۰۰ تومان بوده که با احتساب هزینه‌های جانبی همچون نرخ عوارض، مالیات بر ارزش افزوده، انتقال، ذخیره سازی، توزیع و کارمزد فروش قیمت تمام شده بنزین عرضه شده در داخل کشور به حدود ۱۵۰۰ تومان به ازای هر لیتر افزایش می‌یابد.
سیدناصر سجادی مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی هم اردیبهشت ماه سال‌جاری در نشستی به میزبانی ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز، گفته بود: شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، قیمت نرخ دوم بنزین را ۱۵۰۰ تومان محاسبه کرده و در صورت عرضه دونرخی، این قیمت به عنوان بهای آزاد بنزین تعیین خواهد شد.
با این وجود با گذشت چند ساعت از انتشار این خبر، واکنش‌ها نسبت به تکذیب این گفته‌ها آغاز شد و در نهایت قاسم خورشیدی سخنگوی ستاد قاچاق کالا و ارز با تایید قیمت ۱۵۰۰ تومانی برای بنزین، بیان کرد: «مدیرعامل شرکت پخش فراورده‌های نفتی در جلسه‌ای در ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام کرده نرخ دوم بنزین (نرخ اضطراری و ویژه جایگاه‌داران) هزارو ٥٠٠ تومان محاسبه شده است، البته او در گفت‌وگویی که داشته تأکید کرده است این نرخ باید حتما به تصویب دولت برسد و نهایی نیست.»
در این بین با توجه به اینکه توقف عرضه کارتی و فروش بنزین با یک نرخ در قالب ارائه اصلاحیه بودجه سال ۱۳۹۵ از سوی وزارت نفت قطعی به نظر می‌رسد، افزایش قیمت این فرآورده نفتی به حدود ۱۵۰۰ تومان با توجه به محاسبات انجام شده و تعیین قیمت نهایی بنزین دور از ذهن نیست.

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :