افشای جزئیات جدید از کشف ۹ کانتینر قاچاق در بندر رجایی

رئیس اداره مبارزه با قاچاق آگاهی هرمزگان با افشای جزئیات جدید از کشف ۹ کانتینر قاچاق در بندر رجایی پرسش‌های جدی را در این باره مطرح کرد.
ناصر توکلی در گفت‌وگو با فارس،‌در مورد جزئیات کشف 11 کانتینر کالا در گمرک شهید رجایی هرمزگان که 9 کانتینر آن قاچاق بوده است، اظهار داشت: در اردیبهشت سال جاری دو کانتینر کالای قاچاق از سوی نیروی انتظامی توقیف شد. طی اقدامات اطلاعاتی از طریق سامانه گمرکی و خارج از آن مشخص شد 6 پروانه گمرکی به نام همین فرد شامل 11 کانتینر در گمرک رجایی موجود است،بنابراین این موضوع به مرجع قضایی گزارش دادیم.وی ادامه داد: در جریان رسیدگی به این موضوع متوجه شدیم با توجه به سوء سابقه قبلی فرد مذکور نام شرکت را تغییر داده است تا بتوان از کانال‌های دیگر کالاها را بیرون ببرد.رئیس اداره مبارزه با قاچاق آگاهی استان هرمزگان با بیان اینکه این دو کانتینر همان موقع توقیف و دو نفر نیز بازداشت شده و با قرار وثیقه آزاد شدند، گفت:‌ در ادامه با دستور قضایی امکان بررسی محموله‌های دیگر گمرکی این فرد فراهم شد،کالاها صورت جلسه و به همراه تمامی مستندات (عکسبرداری، پروانه گمرکی، بارنامه) به مرجع قضایی ارسال شد.این مقام مسئول با اشاره به اینکه طبق پروانه گمرکی، کالای اظهار شده «درپوش شیشه‌ای» است، بیان داشت: عوارض این کالا 10 درصد بوده اما کالایی که در بازدید از این کانتینرها کشف شد ظروف شیشه‌ای و سرامیکی با عوارض 76 درصد است. عملا کالای اظهار شده با کالاهای موجود مطابقت ندارد. در این راستا قاضی دستور داد که کالاها در تاریخ 30 شهریور در اختیار اداره اموال تملیکی قرار گیرد و اکنون این کانتینرها در اختیار نیروی انتظامی است.توکلی با طرح چند سوال و ابهام در خصوص کانتینرها و اظهارات مسئولان گمرک بندرعباس تصریح کرد: گفته می‌شود که این کالاها در اردیبهشت ماه در اختیار گمرک بوده و همان موقع نیز پروانه گمرکی صادر شده است. تاکنون چه اقدامات قانونی برای رسیدگی به این پرونده به مراجع قضایی انجام داده‌اند و کجا اعلام جرم کرده‌اند؟
این مقام مسئول یادآور شد: چرا پرونده‌ای که اردیبهشت ماه در جریان قرار گرفته‌ 4 ماه معطل مانده است و اگر برای آنها قاچاق محرز است در رابطه با آن اقدامی صورت ندادند. توکلی با طرح این سوال که اگر گمرک این کانتینرهای قاچاق را متوقف کرده است چرا دو کانتینر آن در تاریخ 25 مردادماه سال جاری از گمرک خارج شده است، ‌بیان داشت: این دو کانتینری که از گمرک خارج شده است نیز قاچاق بوده و مغایرت آن مشخص است. کالایی که بازدید شده و مغایرت آن با اظهارنامه مشخص است چند روز برای پیگیری قضایی آن نیاز است و چرا در این مدت اقدامی صورت نگرفت. رئیس اداره مبارزه با قاچاق آگاهی استان هرمزگان با طرح این سوال که طبق قانون امور گمرکی اگر کالایی بیش از سه ماه در گمرک بماند متروکه اعلام می‌شود، تصریح کرد: چهار ماه زمان تلف شد که بتواند به نحوی قانونی یا غیر قانونی برای آن کاری بکنند اما به محض اینکه نیروی انتظامی ورود پیدا کرد چهار روز بعد به گمرک ایران نامه ارسال کردیم که این کالاها مشکل دارد.به گفته توکلی، گمرک در گزارشی عنوان کرده که این کالاها را به اموال تملیکی تحویل داده است اما این کالاها در اختیار نیروی انتظامی بوده و قبض انبار تملیکی آن نیز در اختیار ما است. چگونه می شود که آنها این کالاها را تحویل داده باشند؟وی با تأکید بر اینکه تمامی مکاتبات، صورتجلسات و مستندات این قاچاق موجود است، عنوان کرد: نباید شرایط به گونه‌ای باشد که از قاچاقچی دفاع کنند و برخی کارشکنی می‌کردند که کالاها تحویل نیروی انتظامی نشود اما پس از حکم جلب برخی افراد با نیروی انتظامی همکاری کردند.

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :