از بنزین تا استخدام دانشجویان نفت

وزیر نفت با حضور در برنامه زنده صبحگاهی «فرمول یک» از شبکه یک سیما به طور شفاف به پرسش‎های مردمی پاسخ داد.
به گزارش شانا، بیژن زنگنه در برنامه «فرمول یک» از شبکه یک سیما در پاسخ به پرسش‎های مردمی از طریق پیامک گفت: ما بنزین آلوده نداریم اما هنوز نمی توانیم در همه شهرهای کشور بنزین یورو ٤ توزیع کنیم، اما به همه کلانشهرها بنزین یورو ٤ می‎دهیم، آلودگی هم تنها به بنزین مربوط نمی‎شود بلکه نداشتن معاینه فنی خودروها، مصرف بد سوخت در خودروها که باید از طریق معاینه فنی حل شود و نباید در این باره اغماض کرد، از جمله این دلایل به شمار می‎آیند.
وی افزود: برخی خودروهای فرسوده که در تهران تردد می‎کنند را باید اسقاط یا از شهر خارج کرد، چنین مسائلی سبب آلودگی می‎شود، ما ٣٠ درصد تولید بنزین یورو ٤ داریم و در کلانشهرها این بنزین توزیع می‎شود، بقیه شهرها را هم به امید خدا با وارد مدار شدن پالایشگاه ستاره خلیج فارس اصلاح می شود اما چیزی به نام بنزین آلوده به هیچ وجه نداریم.
وزیر نفت در پاسخ به پرسشی در این باره که با آمدن شرکت‎های حفاری خارجی، شرکت‎های حفاری داخلی بیکار می شوند، گفت: شرکت‎های حفاری خارجی اصلا نیامده‎اند، پیش از آمدن من به وزارت نفت در دوره جدید، چند دکل حفاری خارجی در خلیج فارس فعالیت می‎کردند که برخی به دلیل نیاز قراردادهایشان را تمدید کردیم اما گفتیم که در کارهای جدید از توان شرکت‎های ایرانی بهره گیرند.
زنگنه تاکید کرد: ورود شرکت‎های خارجی برای توسعه میدان‎های نفتی به ایران سبب ایجاد کار برای ایرانی‎ها می‎شود، شرکت‎های خارجی باید در مناقصه شرکت کنند و اگر قیمت‎های آنها خوب باشد در مناقصه برنده می شوند و دلیلی ندارد که در شرایط رقابتی به آنها کار سپرده نشود و به‎طور حتم باید از طریق مناقصه برنده شوند.
زنگنه در پاسخ به پرسشی در باره بحث کمبود گاز در برخی مناطق کشور گفت: هم اکنون ٨٨ تا ٨٩ درصد از جمعیت کل کشور در زمستان از گاز طبیعی بهره می برند و مشابه این شرایط در دنیا وجود ندارد، که ظرف یک سال و نیم آینده به ٩٤ تا ٩٥ درصد می رسد.
وی ادامه داد: ٩٤ تا ٩٥ درصد بخش شهری کشور از نعمت گاز برخودارند، اگر سیستان و بلوچستان به حساب نیاید این رقم به بالای ٩٧ تا ٩٨ درصد می‎رسد، ٧٠ درصد جمعیت ما شهری هستند و بیش از ٦٠ درصد روستاهای ما اکنون از گاز استفاده می کنند.
وزیر نفت تصریح کرد: تعدادی روستاهای پراکنده بسیار دور وجود دارد  که نمی توانیم به آنها گازرسانی کنیم و معیاری گذاشتیم که اگر هزینه یک علمک از ٦ میلیون تومان بالاتر رود ما آنها را از گازرسانی با خط لوله خارج می کنیم و به روش‎های دیگر گاز را به آنها می‎رسانیم که این تعداد در کل کشور تنها حدود سه تا چهار درصد است.
زنگنه همچنین درباره استخدام دانشجویان دانشگاه صنعت نفت گفت: ما باید تفکر این که هر فردی که در دانشگاه نفت درس می‎خواند، لزوما باید در دولت استخدام شود را کنار بگذاریم، برای این که نمی توانیم این کار را انجام دهیم و در دولت نیاز نداریم.
وی ادامه داد: پیش تر تعدادی از نخبگان دانشگاه صنعت نفت را استخدام می کردند که این با مشکلات زیادی رو‎به‌رو بوده است و ما برای ساماندهی این فرآیند اقدام کردیم و اجازه گرفتیم که نه تنها نخبه‎های دانشگاه نفت بلکه نخبه‎های دیگر دانشگاه‎ها را در صورت نیاز بدون آزمون کتبی با مصاحبه استخدام کنیم.
وزیر نفت یادآور شد: برای امسال مجوز استخدام ١٥٠ نفر را دریافت کردیم، فکر کنم سال آینده هم بتوانیم برای تعدادی مجوز بگیریم، فرآیند استخدامی برای نخبه‎های دانشگاه نفت اکنون به جریان افتاده است، ١٥٠ نفر را امسال و تعدادی را هم برای سال آینده استخدام می کنیم، اما همه به دنبال استخدام در دولت نباشند.
زنگنه گفت: اگر فعالیت‎های نفتی در کشور جریان یابد و چرخش اقتصاد در کشور آغاز شود ما با کمبود نیرو هم رو‎به‎رو می‎شویم، این که همه به دنبال استخدام در دولت و آب باریکه ای هستند به این دلیل است که هنوز شاهد چرخش جریان اقتصادی در کشور آن چنان که باید باشد، نیستیم.
وی عنوان کرد: اگر ٥٠ میلیارد دلار در صنعت نفت کشور سرمایه گذاری شود که رقم دور از ذهنی هم نیست و با پنج تا ٦ قرارداد می توان چنین کاری کرد، ما برای این شرکت‎هایی که می خواهند در بخش نفت فعال شوند، با کمبود نیرو رو‌به‎رو می‎شویم.
وزیر نفت در باره  تلاش‎ها برای زدودن فقر از چهره عسلویه، گفت: ما برای رسیدگی به شهرستان عسلویه و مردم آن منطقه بسیار تلاش کرده‎ایم و سعی می‎کنیم به فعالیت‎های مسئولیت های اجتماعی (CSR) توجه زیادی داشته باشیم، فعالیت‎هایی از قبیل محوطه سازی، ساخت پارک، مدرسه و حتی برگزار کلاس‎های کنکور برای بچه‎ها، دو سالی است که برای دانش آموزان آن منطقه کلاس کنکور برگزار می‎کنیم و این سبب بالا رفتن درصد قبولی آنان در کنکور شده، از این رو تعامل ما با مردم منطقه و شورای شهر عسلویه خوب است.
زنگنه با اذعان و قبول این که جلوه‎های خشن فقر نباید در کنار تاسیسات نفتی باشد، گفت: در این باره با آقای رئیس جمهوری هم صحبت کردم و ایشان هم دستور دادند، از این رو مجوز گرفتیم که سه درصد هزینه‎های سرمایه گذاری را صرف بهبود اوضاع اجتماعی، فرهنگی و زیربناهای محیط اطراف تاسیسات نفتی کنیم.

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :