آمریکا در اجرای تعهداتش کوتاهی می‌کند

رئیس جمهور با اشاره به اجرای برجام از ۸ ماه گذشته‌ گفت:‌البته هنوز در روابط بانکی با مشکلاتی مواجه هستیم که طرف‌های توافق باید به توافقات‌شان در این زمینه و صددرصد کامل عمل کنند.
به گزارش فارس، حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان با حضور در نشست خبری در نیویورک اظهار داشت: در 3 سال پیش در اولین سفرم به نیویورک بر 2 مسئله هم در سخنرانی‌های عمومی و هم در ملاقات‌ها تأکید کردم.
وی افزود: موضوع اول آنکه مسائل پیچیده بین‌المللی از طریق گفت‌وگو و تعامل سازنده هرچند که موضوع پیچیده‌ای باشد قابل حل‌ و فصل است.
رئیس جمهور در ادامه گفت:‌ همه ما باید با صدای واحد و موضع واحد علیه خشونت و افراطی‌گری موضع بگیریم و از مجمع عمومی سازمان ملل نیز درخواست کردم که قطعنامه‌ای را تحت عنوان جهان عاری از خشونت و افراطی‌گری را به تصویب برساند
روحانی اضافه کرد:‌ در موضوع اول بعد از ماهها و تلاش و گفت‌وگو بین ایران و 5+1 در مجموع مذاکرات 7 کشور ما در یکی از مسائل پیچیده‌ بین‌المللی یعنی موضوع هسته‌ای به نتیجه رسیدیم و به توافق دست یافتم که آن توافق مورد تأیید شورای امنیت نیز قرار گرفت.
وی خاطرنشان کرد: امروز بعد از 3 سال در حالی به نیویورک سفر می‌کنم که 8 ماه از اجرایی شدن آن توافق گذشته است. برای ما بسیار مهم بود که به جهان بگویم نظام جمهوری اسلامی در موضوع سلاح هسته‌ای و همچنین سلاح‌های کشتار جمعی که همواره تأکید کردیم که جزو دکترین دفاعی کشور ما نیست و ایران هرگز دنبال سلاح‌های کشتار جمعی نبوده است برای جامعه جهانی به اثبات رسید که این از لحاظ تعهدات اخلاقی و سیاسی یک موفقیت بزرگ برای ملت و دولت ایران بود.
رئیس جمهور در ادامه پیرامون فعالیت‌های هسته‌ای ایران گفت: فعالیت غنی‌سازی هسته‌ای که برخی کشورها ظاهراً با پیچ و مهره آن هم موافق نبودند ما توانستیم با اذعان جامعه جهانی برسانیم که غنی‌سازی حق مسلم ملت ایران است و امروز این مسیر را در نطنز، فردو و اراک ادامه می‌دهیم.
روحانی در ادامه به موضوع تحریم‌ها اشاره کرد و افزود: موضوع تحریم از ابتدا یک ابزار غلط و نادرست بود که بعضی‌ها به کار گرفته بودند و نهایتاً به ضرر همه بود؛ تحریم برداشته شد.
وی با بیان اینکه در باب تحریم 2 موضوع برای ما اهمیت داشت، گفت: موضوع اول انرژی و مسئله نفت و گاز بود و موضوع دیگر روابط بانکی بود. در موضوع اول بعد از اجرایی شدن برجام، تحریم به طور کامل برداشته شد و ایران فعالیت عادی خود را در زمینه نفت و گاز انجام می‌دهد.
رئیس جمهور پیرامون تحریم‌های بانکی نیز گفت: در موضوع روابط بانکی هنوز با مشکلاتی مواجه هستیم که باید طرف‌های توافق ما به تعهدات خودشان به طور صددرصد و کامل در این زمینه عمل کنند.
روحانی در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: موضوع دومی که از 3 سال پیش من بر آن تأکید کردم اهمیت مسئله مبارزه با خشونت، افراطی‌گری و تروریسم بود و اینکه منطقه ما با معضل بزرگی به نام ناامنی و بی‌ثباتی مواجه شده است.
وی ادامه داد: خاورمیانه منطقه بسیار حساس و مهمی است. بی‌ثباتی در این منطقه نمی‌تواند در خود منطقه برای همیشه محصور باقی بماند و این بی‌ثباتی به دیگر نقاط سرایت خواهد کرد.
رئیس جمهور با بیان اینکه تروریسم مرزی نمی‌شناسد، گفت: امروز در اروپا، آمریکا و در همه جهان ویروس تروریسم سرایت کرده و همه جهان را مبتلا کرده است.
روحانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران به عنوان یک سد دفاعی بزرگ در منطقه علیه داعش و تروریسم بوده است، بیان داشت: ایران امروز هم به عنوان یک سد دفاعی بزرگ در برابر تروریسم‌ها ایستاده است و من همه کشورها را دعوت می‌کنم که به طور جدی در مبارزه با تروریسم فعال باشند چرا که این خطر برای منطقه ما نیست و برای همه انسان‌ها است. ما باید بتوانیم دیر یا زود در برابر این مشکل به موفقیت دست یابیم. البته ممکن است اشکالی از تروریسم همانطور که در تاریخ بوده باشد اما امیدوارم بتوانیم با تلاش همه جانبه از این موضوع عبور کنیم.
رییس جمهور در بخش دیگری از سخنانش گفت: از آمریکا درباره نحوه اجرای برجام در هشت ماه گذشته گله داریم؛ آنها در اجرای تعهداتشان تاخیر، اهمال و عدم شفافیت دارند.
روحانی در پاسخ به این سوال که آیا برخی اقدامات در ایران و دستگیری برخی افراد با هدف تضعیف شما در ایران انجام می‌شود، گفت: در ایران هم مثل همه جوامع دمکراتیک، اختلاف‌نظر وجود دارد و دولت در کنار موافقان خود، مخالفان و منتقدینی نیز دارد که ما گلایه‌ای نسبت به این موضوع نداریم، چرا که این طبیعت جوامع آزاد است.
رییس‌ جمهور اضافه کرد: در موضوع دستگیری افراد نیز رسیدگی به آن در قوه قضائیه روال مشخصی دارد که در بسیاری از موارد این دستگیری‌ها و بازداشت‌ها  تا مرحله دادسرا جریان دارد و فقط بعضی موارد هستند که به دادگاه ارجاع می‌شوند.روحانی اظهار داشت: به عنوان رییس‌ جمهور تلاش می‌کنم در همه ارگان چه در قوه قضائیه و چه در بخش‌های امنیتی قانون بویژه قانون اساسی به خوبی اجرا شود. چرا که طبق نص قانون اساسی اجرای این میثاق، صرفاً بر عهده رییس‌ جمهوری است و بنده مسئولیت دارم آن را اجرا کنم و طبق وظایف خود مسایل را دنبال کنم، اما معنی این حرف آن نیست که بنده هر کاری که انجام داده‌ام و هر پیگیری که داشته‌ام، اعلام کنم و رسانه‌ها مورد بحث قرار دهند.
وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه ایران مشخصاً از آمریکا در موضوع اجرای برجام، چه انتظاراتی دارد، تصریح کرد: گله‌ای که ما از ایالات متحده در نحوه اجرای برجام داریم، این است که شاهد تأخیر در اجرای تعهداتش و در برخی موارد اهمال و عدم شفافیت هستیم.
روحانی خاطر نشان کرد: مطابق برجام باید پس از آغاز این سند فروش هواپیماهای مسافربری به ایران بدون هیچ مانعی آزاد باشد و با توجه به اینکه از زمان حصول برجام تا آغاز اجرای آن فرصت کافی برای تدوین آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های اجرایی آن وجود داشت، قابل قبول نیست که امروز ما شاهد  تأخیر در اجرای این توافق باشیم. تأخیرها عمدتاً از ناحیه آمریکاسترییس جمهور ادامه داد: بقیه کشورها برای اجرای برجام تلاش کردند و این آمریکایی‌ها هستند که با صراحت و شفافیت به بانک‌های بزرگ نمی‌گویند که موضع‌شان در قبال همکاری این بانک‌ها با ایران چیست. ما نسبت به این موضوع معترض هستیم و براساس ساز و کارهای اعتراض در حال پیگیری اعتراض خود هستیم.
وی در پاسخ به سوال دیگری درباره برنامه ها و دیدارهای وی در ونزوئلا، کوبا و نیویورک گفت: در همه دیدارها و ملاقات ها با سران و مقامات کشورهای مختلف در این سه سفر، درباره دو موضوع صحبت کردیم. اول درباره استفاده از فرصت پسابرجام که چگونه روابط را توسعه دهیم و فرصتهای از دست رفته در دوران تحریم را جبران کنیم و نکته دوم اینکه در این ملاقاتها ناامنی ها و مشکلات موجود در منطقه و لزوم و نحوه همکاری در این موضوع مهم را مورد بررسی قرار دادیم.
روحانی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه استقبال ایران از تکنسین ها و متخصصان آمریکایی که پس از فروش هواپیمای مسافربری، به ایران سفر خواهند کرد، چگونه خواهد بود؟ اظهار داشت: ارتباط ایران با ملت و مردم آمریکا همواره دوستانه بوده است و هر زمانی که یک آمریکایی به ایران سفر کرده همواره از مهمان نوازی ایرانیان تعریف کرده است.
رییس جمهور با بیان اینکه مشکل ما با دولت آمریکا است و نه کمپانی ها، مردم، دانشگاهیان یا بخش های دیگر آمریکا، افزود: مسئولان ایرباس و بوئینگ سفرهای متعدد و مذاکرات مفصلی با مسئولان ایرانی برای فروش هواپیما داشته اند و ما هیچ مشکلی برای همکاری با کمپانی های آمریکایی نداریم و اگر این کمپانی ها مشکلی در داخل آمریکا مشکلی دارند، باید خودشان مشکل شان را حل کنند.
وی تصریح کرد: پس از آغاز اجرای برجام فضای مساعدی برای توسعه همکاری ها با ایران ایجاد شده که همه غیر از فعالان اقتصادی و کمپانی های آمریکایی دارند از این فضا بهره مند می شوند و فقط آمریکایی ها به دلیل قوانین دست و پاگیر نادرست داخلی از این فرصت بی بهره مانده اند.
رییس جمهور در پاسخ به سوال بعدی مبنی بر اینکه با توجه به گسترش بیش از پیش تنش و درگیری در منطقه واقعا برای مهار این درگیری ها
چه می شود، کرد؟ خاطرنشان کرد: متاسفانه بی ثباتی ها و مشکلات منطقه از حد عادی فراتر رفته است و قطعا باید این بی ثباتی ها را رفع کنیم.
روحانی ادامه داد: متاسفانه برخی کشورهای منطقه از جمله عربستان اشتباه محاسباتی داشته اند و با انتخاب مسیری نادرست، نزدیک دو سال است که یمن کشور همسایه خود را بمباران می کنند که هیچ نتیجه ای برای آنها نداشته و برای مردم یمن هم بسیار خسارت بار بوده و به کشته شدن روزانه زنان و کودکان منجر شده است.
وی گفت: منطقه امروز لبریز از اختلاف و نزاع و ناامنی است و دیگر جای بیشتری برای اختلاف باقی نمانده است و همه باید به کشورهایی که اختلافات را دامن زده
و همسایگان خود را مورد حمله نظامی قرار می دهند
و از تروریستها حمایت می کنند، تحت فشار جدی قرار دهند و سازمان ملل و شورای امنیت هم در این زمینه
به نقش و مسئولیت خود عمل کنند تا از این معضل بزرگی که منطقه با آن مواجه شده است، عبور کنیم.
روحانی اضافه کرد: یک دلیل مقابله ما با تروریستها، درخواست کشورهایی است که با تروریسم درگیر هستند، اما دلیل دیگر آن این است که ما برای حفظ امنیت خودمان باید با تروریسم مقابله کنیم.رییس جمهور در پاسخ به سوال دیگری درباره اینکه چکار باید کرد تا مشکل عدم حضور ایرانیان در حج رفع شود؟ اظهار داشت: همه باید توجه داشته باشند که اختیارات عربستان نسبت به مساله زائران و حج نامحدود نیست. درست است که مکه و مدینه در عربستان واقع شده اند، اما حج متعلق به همه مسلمانان است و همه مسلمانان باید آزادانه و در چارچوب مقررات امکان حضور در حج را داشته باشند.وی افزود: عربستان باید به مسئولیت خود در این رابطه عمل کند چرا که ایجاد مشکل برای حضور حاجیان برخی کشورها مثل ایران گناهی بزرگ به لحاظ دینی، اشتباهی سیاسی و زیرپا گذاشتن اصول حسن همجواری است که امیدواریم این مساله در مسیر درست خودش قرار گیرد و آنچه در سالهای اخیر شاهد بودیم تکرار نشود چرا که تکرار آن برای منطقه خسارت بار است.
خبرنگاری پرسید شما در سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل خواستار جبران رفتار گذشته عربستان و آمریکا شدید. چه وجوه مشترکی بین این دو کشور می‌بینید؟
رییس‌ جمهور با تأکید بر اینکه وجه مشترک، تخلف از قوانین، مقررات و تعهدات بین‌المللی و همچنین اصول اخلاقی است، گفت: آنچه از آمریکایی‌ها درخواست کردیم این بود که به تعهدات بین‌المللی خود عمل کنند و موضوع برجام یک موضوع دو جانبه نبوده، بلکه چند جانبه است که در شورای امنیت به تصویب رسیده و جزیی از تعهدات بین‌المللی است و آمریکا باید به تعهدات خود در برجام پایبند باشد.
روحانی در خصوص دست‌اندازی به اموال ایران در آمریکا، اظهار داشت: تصرف اموال بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به بهانه‌های واهی کاری بسیار خطرناک است و مسأله عجیبی در حقوق آمریکا اتفاق افتاد که کنگره در یک مورد دادگاهی ورود و قانون‌گذاری کرد.
رییس‌ جمهور ادامه داد: در کمتر کشوری سراغ داریم که تفکیک قوا پذیرفته شده باشد، اما قوه مقننه در کار دادگاه مداخله کند و ما این دست‌اندازی به اموال ایران را به عنوان یک دزدی بین‌المللی محکوم کرده و به دادگاه لاهه شکایت بردیم و قطعاً ضمن محکومیت آمریکا پول کشورمان را با سود برمی‌گردانیم.
روحانی همچنین در خصوص دخالت‌های عربستان در امور داخلی کشورها بمباران، جنایت‌ علیه یمن و همچنین حمایت از تروریست‌ها در منطقه، گفت: مشکل عمده ما با عربستان مسایل منطقه‌ای است و در مباحث دوجانبه مشکل خاصی با این کشور نداریم. نقص قوانین و مقررات و جنایات بین‌المللی و همچنین نحوه رفتار با زائران خانه خدا از جمله مواردی است که دو کشور ایران و عربستان با یکدیگر دارند.
رییس‌ جمهور در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اگر برجام اجرا نشود، بدین معنی است که ایران این موافقتنامه را کان لم یکن تلقی می‌کند، اظهار داشت: برجام توافقی چند جانبه است که همه ملزم به رعایت آن هستند و تمامی 7 کشور، در طول سالیان گذشته پای میز مذاکره حاضر شدند که این نشانگر اراده جدی برای حل مسالمت‌آمیز از طریق مذاکره بود.
روحانی با بیان اینکه همه طرف‌ها به این نتیجه رسیدند که راهی جز توافق چندجانبه برای حل مسأله هسته‌ای ایران وجود ندارد، تأکید کرد: آمریکایی‌ها در تخلف تعهدات سابقه دارند و باید حواسمان باشد که این کشور دقیقاً به تعهدات خود عمل کند و جمهوری اسلامی ایران در صورت عدم تعهد ایالات متحده آمریکا به برجام به ساز و کار پیش‌بینی شده در این موافقتنامه مراجعه خواهد کرد. طبق این ساز و کار پیش‌بینی شده در برجام هر کشوری می‌تواند شکایت خود را به کمیسیون مشترک برده و پس از جلسه وزرای 7 کشور به این شکایت رسیدگی می‌شود که امروز نیز در نیویورک اجلاس کمیسیون مشترک وزرای خارجه برجام تشکیل و عدم پایبندی آمریکا به تعهداتش در برجام بحث و بررسی شد که در نهایت همه کشورها تأکید کردند، آمریکا باید دقیقاً به تعهدات خود عمل نماید.

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :