آئین رونمایی از پوستر سیزدهمین همایش بین المللی زهکشی سازمان آب و برق خوزستان

آئین رونمایی از پوستر سیزدهمین همایش بین المللی زهکشی در محل هتل بوستان سازمان آب و برق خوزستان برگزار شد.
دبیر اجرایی سیزدهمین همایش بین المللی زهکشی در جمع خبرنگاران رسانه های محلی و سراسری گفت: سیزدهمین همایش بین المللی زهکشی برای نخستین بار در ایران و در سال 2017اسفند ماه 1395 در شهر اهواز به عنوان بزرگترین رویداد علمی آبیاری و زهکشی دنیا برگزار می شود.
نرگس ظهرابی افزود: این همایش با تاکید بر محور زهکشی و پایداری محیط زیست در چارچوب کمیسیون بین المللی آبیاری و زهکشی و با همکاری سازمان آب و برق خوزستان 14 تا 17 اسفندماه 1395 طی 4 روز، به معرفی دستاوردهای متخصصان داخلی بین المللی حوزه آبیاری و زهکشی می پردازد.
وی بیان کرد: در حال حاضر از 25 کشور دنیا 154 چکیده مقاله به دبیرخانه سیزدهمین همایش بین المللی زهکشی واقع در اهواز ارسال شده است.
دبیر اجرایی سیزدهمین همایش بین المللی زهکشی از جمله سرفصل های این همایش را اقدامات لازم برای کاهش حجم زه آب، اقدامات لازم برای بهبود کیفیت زه آب، معیارهای طراحی دوستدار محیط زیست و به کارگیری روش های جایگزین زهکشی عنوان کرد.
ظهرابی اظهار داشت: در ایران حدود 250 هزار هکتار اراضی مجهز به زهکشی زیرزمینی وجود دارد که نیمی از آن تنها در خوزستان قرار دارد. با برنامه های موجود توسعه شبکه های آبیاری زهکشی در کشور، پیش بینی می شود که در سالهای آتی نزدیک به 300 هزار هکتار دیگر از اراضی مجهز به زهکشی زبیر زمینی می شوند.
وی یادآور شد: انتظار می رود در سالهای پیش رو سطح زهکشی کشور به حدود 500 هزار هکتار برسد که حدود 400 هزار هکتار آن یعنی بالغ برر80 در صد اراضی زهکشی در خوزستان قرار خواهد داشت.
دبیر اجرایی سیزدهمین همایش بین المللی زهکشی درباره علت اینکه چرا چنین همایش بزرگی در خوزستان برگزار می شود گفت: با توجه به گستره تاریخی خوزستان، وسط اراضی کشاورزی، وجود سازه های آبی تاریخی و اراضی زهکشی، خوزستان تبدیل به مهد زهکشی کشور لقب گرفته است و بیجا نیست که برگزاری سیزدهمین همایش بین المللی زهکشی، از سوی کمیسیون بین المللی آبیاری و زهکشی دنیا icid خوزستان انتخاب شده است.
وی افزود: از آنجا که خوزستان هم اکنون به عنوان یکی از بزرگترین کارگاه های اجرایی و آموزشی در بحث زهکش ها است مسوولان کمیسیون بین المللی آبیاری و زهکشی تصمیم گرفته اند تا سیزدهمین دوره این همایش را در کشور ایران و در استان خوزستان برگزار کنند.دبیر اجرایی این همایش ادامه داد: موضوع پساب هاو زه آب ها در آینده ی نزدیک یکی از بزرگ ترین معضلات خوزستان خواهد بود . از همین رو در این همایش و طی یک کارگاه آموزشی حدود 100 تن از  متخصصان خارجی به همراه 250 متخصص ایرانی گرد هم می آیند و این مساله را حول محور اصلی زهکشی و پایداری محیط زیست و چهار سرفصل پیگیری خواهند کرد.
ظهرابی تاکید کرد: با توجه به وسعت و اهمیت بین المللی این رویداد علمی، سازمان آب و برق خوزستان در حال توسعه مجموعه همایش های خود است و با تکمیل طرح های در حال اجرا ظرفیت میزبانی از کلیه مهمانان دعوت شده را در این مجموعه خواهیم داشت.
گفتنی است در این نشست خبری که در محل هتل بوستان برگزار شد، حمیدرضا خدابخشی معاون طرح وتوسعه شبکه های آبیاری و زهکشی و رضا علیجانی ریس روابط عمومی سازمان آب و برق خوزستان هم حضور داشتند.

اشتراک گذاری این مطلب در :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اخبار روز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری این مطلب در :